Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
Lezecké podmínky:
V zimním období
Hruboskalsko pro
lezení uzavřeno!

16. 12. 2017
Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
  O Smitkův poklad 2015
Pravidla
Cesty Josky Smitky
Celkové pořadí
K 70. výročí úmrtí Josky Smitky tímto otevítáme netradiční poznávací soutěž pro všechny ryzí Skaláčníky!

Úkolem soutěžícího je přelézt co nejvíce Joskových cest, celkem jde 108 cest!

Za každou cestu je bod, za každou cestu zdolanou na boso na prvním, jsou body dva. Kdo na konci lezecké sezóny 2015 získá nejvíc bodů, vyhraje Smítkův poklad!!

Akce běží od 1.června 2015, ukončení a vyhlášení proběhne v rámci obvyklé večerní společenské akce při Zavírání Skaláku 2015. Pokud vylezeš všechny cesty naboso a před uzávěrkou, vyhráváš předem!

Každý lezec si zde své přelezy průběžně zapisuje tak, aby ostatní byli informováni a motivováni.

Leze se samozřejmě čestně v duchu tradic a platných pískovcových pravidel! Zápisy do vrcholových knížek prosím provádět úhledně a ohleduplně malým krasopisným písmem po Joskově vzoru!


Jan Šimánek
zakladatel a hlavní organizátor
sponzorRychlé vzkazy lezcům v rámci této akce:

Ačkoliv jsme mysleli, že vše je perfektní, tak se ukázalo, že při nastaveném postupu výpočtu bodů, kdy se bere v úvahu styl (bos nebo v botách) a jestli to lezec vylezl "na prvním" nebo "na druhém", nám najednou chyběla informace, zda to bylo na prvním bosky (to se počítá za 2 body) nebo jinak (to se počítá za jeden bod).

Proto byla k záznamům o přelezech doplněna položka "pořadí" s tím, že u nově zapisovaných záznamů si již můžete vybrat a pro zpětné dopsání pořadí do již zapsaných cest byl přidán samostatný modul "Doplň si pořadí" .

24.6.2015:
I když je momentálně deštivo a pauzíruje se, tak v Oblasti zní tichá diskuse zejména na tři témata:

1) Co dělat, když jdeme na cestu dva, první to vyleze bosky za dva body a pak to vyleze druhý taky bosky, ale počítá se mu to jen za jeden bod, takže je vlastně jedno, jak to leze a cítí se ošizen. Hlas lidu na to říká: je to prosté, stáhni si lano a dej si to na prvním taky.

2) A co když cestu vylezu v botách, zapíši si ji za jeden bod, ale za 3 dny se mi to rozleží v hlavě, jdu tam znovu, tentokráte to vytánu bosky, původní zápis za bod smažu a zapíši tam nový za dva body. Hlas lidu na to říká: není to správně, protože to už se bere jako nacvičování cesty a to je proti duchu lezení a la Joska Smítka.

3) Ukazuje se, že některé "trojky" jsou drsné "sedmy" až "osmy". Jestliže máte tento pocit i vy, zapisujte to do poznámek k vašim přelezům v rámci této akce nebo do poznámky k cestě na Skalních oblastech ČR. To nám pak hodně pomůže při případné korekci klasifikace.

19.6.2015:
Jedním z rysů této akce je možnost kdykoliv se podívat, jak si kdo stojí. Prosíme proto lezce, aby své přelezy zapisovali pokud možno hned a ne pak za tři týdny najednou! Bojso, zdravím!

PS (24.6.2015): Bojsu jsem potkal a je to s ním tak, že 5 dnů po sobě každé odpoledne jezdil do skal, kde bušil Smítkovy cesty jak za mlada, vracel se domů za tmy, pak resuscitace zrasovaných nohou, ráno na střechy a pak hned zase zpět do Oblasti ... a zapsat to stihnul, až když začalo pršet. Mimochodem, říkal, že v Údolíčkách nikdy tolik lezců nepotkal!

14.6.2015:
Byla přidána možnost nechat si na email poslat zapomenuté heslo.

Při práci s adresou emailu se všechna písmena automaticky převádějí na malá (tím se vyhneme chybě, když někdo omylem zadá velké písmeno).


8.6.2015:
Abyste se mohli přihlásít a zapisovat své přelezy, musíte mít na browseru zapnuté tzv. cookies, jinak se nepřihlásíte. Jak se to dělá pro váš browser najdete např. na GOOGLE

5.6.2015:
Do vrcholových knih k vašemu zápisu o vylezení cesty prosím uvádějte například: "Akce Smítka 2015". Nemusí to být tak přesně, ale aby se dalo poznat, že jde o výstup v rámci této soutěže.

2.6.2015:
Agenti, nejspíše v zelených kamizolách, se hned ozvali s tím, že na Samotářku v Příhrazských údolíčkách se dnes z důvodů ochrany přírody neleze. Je to vyřešeno tak, že Smítkova cesta na Samotářku je v seznamu cest ponechána (aby byl výřad Joskových kusů úplný), ale nedají se k ní zapsat přelezy.Jak si mám založit účet?


 • Abyste si zde mohli cesty zapisovat, musíte si vytvořit účet

 • Založení je velmi jednoduché, klikněte na "Přihlásit" a pak klikněte na "Založit nový účet". Vyplníte všechna pole, včetně výsledku kontrolního příkladu z oblasti malé násobilky a nakonec kliknete na "Přihlásit". Tímto kliknutím se vám účet této akce založí a hned vám to ukáže vaše přelezy (těsně po založení tam, celkem logicky, ještě žádný mít nebudete).

 • Budete-li chtít své údaje opravit, klikněte na "Opravit moje údaje", můžete opravit všechna pole.


  Jak zde zapisovat cesty:


 • V sekci "Moje přelezy" máte výpis všech Joskových cest, když nějakou vylezete, kliknete u ní na tlačítko "Zapiš". Když cestu zapíšete omylem, tak si ji ze seznamu vylezených cest odmažete kliknutím na "Smaž".

 • Při zápisu cesty uveďte styl (v botách/bos), přičemž bosé nohy pak v součtu cest dávají cestu za 2 body. Poznámka je určena pro sdělení ostatním lezcům typu: "Strašný humus", "Není pětka jako pětka", "S konopákem? To byl tedy fakt borec!" apod.

 • Každý lezec má svůj vlastní seznam, takže vyleze-li cestu dvojice, každý si cestu musí zapsat sám. Důvodem je to, že ne všichni mají svého stáleho parťáka a během léta může "Smítkovatět" s různými lidmi.


  Kam zapisovat další poznámky nebo posílat fotky?


 • Pro akci se využívá databáze serveru Skalní oblasti ČR (SO). Kliknutím na název cesty se dostanete na popis dané cesty na SO, kde můžete vložit poznámku k cestě, informaci o stavu cesty nebo poškození fixního jistění, však víte ...

 • Kdyby se povedlo z akce shromáždit fotky z přelezů cest, bylo by to super! Vaše fotky také posílejte z popisu cesty na SO nebo je dávejte do sekce Vaše fotografie na titulní stranu hruboskalska.cz. Je to celkem jedno, jde o jednu a tutéž databázi, jen se na ni díváte z jiných adres.


  Terénní manuál:


  Ne každý je stále na webu a ne všude je dostatečný signál pro datové přenosy, a proto jsme připravili i off-line terénní manuál s popisy Joskových cest a s kolonkami pro datum a poznámky vašich přelezů ve formátu PDF.


  Zdeněk Strnad
  informační zajištění akce
 • TJ Český ráj
  427 historických fotek

  Foto: Radan Kuchar a Jaroslav Kysela pri prvním prelezu Smítkovy spáry na Rakev v Príhrazích, rok 1947.

  Historie
  Ostatní
  Přihlášení administrátora:
   Jméno:
   Heslo:
  Fulltext vyhledávání v článcích:
   
  Redukovaná mobilní verze
  hruboskalsko.cz, 2004-2017
  kontakt: Zdeněk Strnad