Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
4
Lezecké podmínky:
Skály suché,
lezení povoleno!

Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Článek na serveru hruboskalsko.cz
Cesta za zlatem

Krátký článek o tom, jak je obtížné v Ádru vykopat zlato. Ačkoliv jsem Kořalovi přislíbil účast na Ádrfotbálku již cca. před měsícem, tak jsem v pondělí začal obvolávat obvyklé čutálisty a se zlou se potázal – z obvyklého teamu jsme byli dva, a to na minimální počet 6 kopáčů je málo. Volám Kořalovi, že to letos nedáme..


                                                               Celý tým TJ Český Ráj v popředí


Ale náhoda tomu chtěla, že týden byl lezecký a při denním střídačce spolulezců a mezi bujarými konverzacemi nad tématy skalních problémů se vždy otázka Ádrfotbálku objevila s kladnou odezvou! Ve čtvrtek volám Kořalovi, že to dáme. Chybí sice jeden kus, ale to nějak dopadne, případně zaskočí některá z manželek..

Složení teamu je čistě lezecké, ovšem s bohatou sportovní kariérou. Já – bývalý házenkář, fotbalista (Okres) a stále hokejista, Lucky – žolík z Brna co hrával ve fotbale Divizi, Sámo – bývalý sdruženář a sportovec všeho druhu, Kuba – bývalý fotbalista FC Kolín (možná 1 A. třída, možná lépe), Houml – bývalý závodní cyklista na ovále a současný hokejista a zachránce Bojse, jemuž se nás zželelo a ačkoliv je myslím bez profesionální sportovní minulosti, tak doplnil náš hvězdný tým dokonale. Přesvědčil ho cíl à vstřelit více gólů nežli loni, tzn. dva.

Cíl je tedy jasný, vstřelit dva góly a jít do skal. Do skal jsme odcházeli většinou jako první, takže s tímto by problém být neměl a pokud nedáme dva góly, tak se snad nepohádáme..

Letos se hraje 4+1, takže máme i jednoho na střídačku. První zápas je proti Brnu a náš tým se sehrává. Bojsa začíná v bráně a vpředu se nějak plácáme, ale jelikož i protivník je zmatený více než my, tak během první půle mu sázíme 2 góly a polovina dnešního cíle je splněna! V druhém zápasu se střetáváme s vyspělým Kořalovým týmem aspirující na vítězství turnaje, ale jelikož si museli sundat sponzorované trička, tak jsme je nejdříve nepoznali a hráli tak vyrovnanou partii, ve které jsme dokonce vedli, ale jenom chvíli. V druhé půli nastal zlomový okamžik celého dne. Lucky lobuje brankáře ÁdrDesignu, který hraje rukou a nebýt Bojsy, tak sme to přešli jako že nic, ale nakonec je nařízena pentle, kterou sám aktér Lucky proměňuje! Zbylé dvě minuty ukopeme a překvapení je na světě. Dvě výhry zde nepamatuji..

To ovšem nehraje do not první půle plánu – být v poledne ve skalách. Už takhle se těžko kousalo, že místo obvyklých 3 zápasů a finíto jsou 4 a ještě k tomu blbě nalosovaný, takže tu budem smrdět aspoň do tří! Máme i „zranění“ – šuter Lucky má nataženou achilovku a tak bude již jen v bráně. Následuje tří zápasová přestávka, kdy se různí informace kdy budeme nastupovat k utkání a tak raději po každém zápase vybíháme na pažit, že jdeme na to. Bezúspěšně – program turnaje jsme nepřetlačili. Navíc v týmu se objevuje ponorka ze dvou vyhraných zápasů, jestli vyhrajeme ještě jeden budeme muset hrát nejspíš ještě semifinále a pak o medaili.. Houml propadá skepsi a Kuba zatím neruší domluvený prvovýstup, ale je to na hraně – nálada není nejlepší.

Konečně další zápas. Bohužel jsme bez střídání. Kuba šel odnést pití rodině do skal, ale tam zjisitil, že se jim rozbil kočárek a tak musel rodinu transportovat do kempu a tím do tohoto zápasu nezasáhl. S touto skutečností byl zbytek týmu spokojen a s klidem si šel pro očekávanou prohru. Bohužel se odbránila remíza a tak to už opravdu vypadalo zle. A to před výkopem zbytek týmu požil pivní litrovou patronu značky HORAL. Nepomáhalo nic..

V další dvouzápasové přestávce se tým rozprchl. Já s Houmlem do skal neb deště mohly přijít kdykoliv, tak ať alespoň něco. Hnědý převis na Bakchuse (spárou až na vrchol od Ládi Šolce a Rosenberga s poznámkou od Jonyho na Pískařích: Převis je trochu lámavý. Jediným problémem snad je nešlápnout na nástupu do lidských extrementů.) jsme stihli každý v časovém limitu: prvolezec Houml měl 15 minut a stihl to za 12 a já svých 10 minut nahoru a dolů stihl, zejména kvůli nepřevlékání z fotbalových šortek do lezeckého. Bohužel jsme si ověřili, že ve stinných spárách je mnohem lépe než na rozpáleném pažitu. Cestu zpět jsem absolvoval běžmo a nechal Houmla daleko za sebou. K týmu přibíhám právě včas. Akorát domlouvají kontumační prohru, ale jelikož jsme zde, tak se de hrát – přímý souboj o první místo ve skupině. Už je jasné že postoupíme. Houml dochází rychlým krokem těsně před píšťalkou, a i Kuba již opravil kočárek, takže jsme kompletní.

FC Kalírna je fotbalově mnohem vyspělejší, ale nemají nikoho na střídání a to v 35°C na sluníčku je značný hendikep. Oproti jiným létům máme i to pověstné štěstíčko, a tak žádný z poskakujících míčů do kisny nezapadl. Hrajeme stylem Lucky v bráně, já se Sámem v obraně (bez střídání) a vpředu se točí Kuba, Houml a Bojsa – dobrý model. Oproti ostatním týmům míče nenakopáváme (protože to neumíme) a hrajeme po zemi kombinačně se smrtící podporou obránců v útoku, obzvláště Sámo prohání pérka protihráčů. Zase nám tam něco padlo, a tak deme do finále! Naštěstí se nehraje semifinále, ale vítězové skupin si to rozdají přímo o zlatou kýtu. Posilníme se dalším HORALem a jdeme na to..

Šumperk – skvadra kolem Biňose vypadá stejně fotbalově amatérsky jako my – pohodovost finále zaručena. Oproti ostatním utkáním ve skupině je zde však změna – jsme útočnější a nebezpečnější tým což se za nedlouho projevuje a Houml střílí nejhezčí gól turnaje – jeho hlavička zapadla přesně do šibenice naší brány, a tak tečeme jedna nula. Houml označen za hrobaře turnovského fotbalu a je mu zakázáno střídat, aby odčinil svůj prohřešek. Naštěstí téměř z protiútoku Kuba prostředluje dva klopýtající obránce je srovnáno. I přes mohutné fandění našich dětí a manželek (největší funclub na turnaji) další gól v základní hrací době nepadá a tak jsou zde penalty. Na dovedností soutěž si věříme a poté co dáme dva fíky a Šumperáci jednou netrefí bránu a jednou trefí tyčku, což znamená pouze hlasité vedle, začínají oslavy z historického triumfu. Všichni sebou prásknem o zem a po chvíli se doplahočíme pod přístřešek k Šumperákům, kde konzumuje vysněný zlatý mok..

Honba za zlatem ale nekončí, a tak s Houmlem odcházíme do skal. Máme štěstí a nacházíme dost slušnou žílu na Saské placce – nástupový komín v cestě Pro dva pány nám dokazuje, že klondajk není zas tak daleko. Zbytek cesty je mnohonásobně horší než v co jsme doufali a místo pohodové položené spáry se vyklubala vykřičníková převislá širočina, kde držel jen klíč a to trochu.. Naštěstí ta horší část cesty byla na sluníčku, takže jsme nevyšli z celodenního standardu. Cestou k Tošovákovi potkáváme Cikána, který si po chvilce rozpomíná na rok 1978, kdy ho prý Mocan požádal jestli by to nedolezl, že se mu to od kruhu nezdá, prý taková šestečka a tak to dali za šest, dnes v průvodci za VIIb. My měli třetí přelez (Šoumen, Jony a my)..

U Tošováka jsme se dočkali i toho pověstného zlatého prasátka, takže zlata jsme měli víc než dost! A smutek z „nelezeckého“ dne vykřepčili u Bar’s Brothers..

    Majda


PS1: kompletní složení zlatému týmu: Milan Majdič, Lukáš Sedliský, Lukáš Samohýl, Kuba Zítek, Petr Buček, Miroslav Dědek ml – 15.6.2019

PS2: omlouvám se za dlouhý článek..                                                                            FUN & RELAX zóna                                                                 Hnědý přelez lezený mezi mistráky                                                               Chlazení litrové plechny piva HORAL                                                       100% focus na míč - toto naštěstí brankou neskončilo                                                                                 Neúnavní fanoušci                                                                Pofinálový happening s teamem Šumperk