Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
2
Lezecké podmínky:
Skály mokré,
lezení zakázáno!

Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Archiv aktualit serveru hruboskalsko.cz (2019)
2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021,

  Mše vánoční na Cintorinu
  Výroční schůze 2019
  Info Cintorín
  Brigáda na stěně
  Zimní promítání
  Tréninky v hale TSC
  Lezecká sezona ukončena
  Blatník po padesáti letech.
  Jakub Frič: SKÁLY V RÁJI 2020
  Promítání filmů a výstava fotografií Karla Vlčka
  Povl 2019
  Horotábor Skalák 2019
  Vajs-Cimpl 50 !!!
  Rozloučení se Stříbrňákem
  Zemřel Vladimír Kňava.
  Slavnostní otevření stálé horolezecké expozice v Muzeu Českého ráje v Turnově.
  Zavírání Skaláku 2019
  Prachovská "24"
  Cesta za zlatem
  Zemřel Bohouš Svatoš - aktualizace
  Historické vrcholovky
  Školení 2019 - Klokočí
  Medaili starosty Drahomíru Machaňovi
  Nové povolení pro Adršpašsko - teplické skály
  Vytloukání 2019
  Jarní oddílový zájezd
  Horo tábor
  65. ročník ZLATÝ CEPÍN JIZERSKÝCH HOR
  Zemřel Franta Kozák
  Výroční schůze
  Kapellmeister-Kapelník
Kapellmeister-Kapelník

Na letošním filmovém festivalu na Hrubici jsem se setkal s Joachimem Schindlerem, kronikářem saského lezení, který o této své vášni sepsal spoustu knížek. Na fesťáku měl parádní přednášku o působení německých lezců v Českém ráji v meziválečném období. Celou přednášku nám pak v digitální podobě přenechal a navíc přidal jmenovitý seznam o výstupech Němců v meziválečném období  u nás v Českém ráji.

Jedním z těchto dokumenů je i zpráva od Franze Goldbergra  z roku 1967.

V ní F.G. vzpomíná na své první výstupy které u nás podnikl. Mezi ně patří i pokus o slezení Kapellmeistra (nebo také FKV-Turm) jak v té době Němci nazývali Kapelníka.

Velký kamenný sloup ve Skalním městě: Kapellmeister.

První pokus o výstup dne 16.a 17.září 1910 Franz.Golberger, Rudolf Nake, Arthur Strubell

Od štěrbiny komínem vzhůru asi 12 metrů, tam malý otvor ve skále, dali jsme velký kruh, zastrčili malou vrcholovou knížku, protože jsme nevěděli, jestli půjdeme dál. Nake mne jistil až tam a pak dolezl Strubell. Zrovna když jsme se chystali lézt dále, tam se muselo uhnout doleva, začal nějaký hajný energicky nadávat. Vedle něj byl asi dvanáctiletý chlapec, který na nás volal (hajný neuměl německy), že tady je chráněná přírodní oblast, že lezení a chození mimo cesty je zakázáno. Že to je soukromé vlastnictví hraběte Aehrentala z Valdštejna. Moc jsme si s tím nedělali starosti, načež ten chlapec nás varoval, že by nás hajný sestřelil, pokud nesestoupíme. Nezbývalo nám nic jiného než slanit.

Tolik vzpomínka F.G.

Prvovýstup se pak povedl  dvojici Kurt Nitzmann, Carl Rauch. V průvodci od Kujana a Fifana z roku 1954 (Český ráj pro horolezce) je uveden rok prvovýstupu 1920. V druhém vydaném průvodci, opět od Kujana, z roku 1977 je doplněn datum na 6.6.1920. V dokumentu od J.Schindlera  je uvedeno datum 6.5.1921.

B.Sýkora ve svých Pískařích uvádí 6.výstup, který v roce 1924 provedli Wihelm Fiehl a Otto Dietrich. 27.května 1928 se uskutečnil  19.výstup na vrchol Kapelníka - Artur Klemm,Rudolf Meyer,Herbert Zech a Manfred Czertec. Tento rok byl, ale významný proto, že se na Kapelníka podařilo vystoupit i J.Baudyšovi, V.Náhlovskému, K.Čabelkovi, F.Boumovi. Tedy první český výstup na Kapelníka. Přesné datum se nedochovalo, ale v kronice je zmínka o jarním výstupu, takže mohl proběhnout ještě před tímto květnovým výstupem Němců. Tomuto výstupu,  ale předcházel pokus z roku 1926 J.Baudyše a V.Náhlovského.

Tuto neskutečnou historku o pokusu slezení Kapelníka jsem vloni slyšel v Liberci při vernisáži výstavy Rišika Karouška a vyprávěl mi ji Jirka Plátek.  Autor nádherných cest ve Skaláku: Odpolední na Julii, Ponurá na Opomenutou  a Plátkova na Sfingu . Dnes 86 letý umělecký knihař  jehož nádherné knižní vazby vlastní i britská královna mi ji pak znovu vyprável na zářijové Gardenparty na Karouškárně. Pořád jsem nevěřícně kroutil hlavou a tak jsem se za ním do Liberce rozjel a nechal si to vyprávět ještě jednou. Nakonec i Jirka byl rád, že se toto zaznamená  a neupadne v zapomnění.  

Pro upřesnění - Jirkovi tento výstup popsal sám málomluvný Vašek Náhlovský - Náhlovák.

J.Plátek v roce 1952 a na Gardenpárty 2014 spolu s H.Heckelovou.

      V té době bylo Náhlovákovi  17let  a  J.Piru Baudyšovi bylo 19 let. Navíc to byli bratranci. Kluci meěi ve Skaláku slezeny povětšinou všechny „kvaky“ a chtěli vystoupit na něco pořádného. Vybrali si Kapelníka. Měli jen lano a o tom že existuje smyčka nebo karabina neměli ani ponětí. Kluci odspodu viděli první kruh a od něj nahoru jen o kousek…Oni vůbec netušili, kudy ta cesta správně vede a domnívali se, že od prvního kruhu cesta pokračuje přímo nahoru. Cestu vyváděl Pir Baudyš. Jelikož měli opravdu jen to krátké lano a netušili jak se správně jistí každý se kruhu držel jen rukama. A jištění? Jak se Náhlovák držel rukou kruhu tak si lano přehodil přes zápěstí  a  znovu protáhl kruhem!!!  Říkal jsem, že je to blbost, že to asi špatně chápu a tak jsem z kapsy vytáhl smyčku, podal ji Jirkovi, ať mi to názorně ukáže. Oni se fakt takhle jistili. Brrr…Takto jištěn se Pir vydal stoupat  vzhůru . Brzy byl samozřejmě v koncích a přes mohutné Náhlovákovo povzbuzení , že ještě kousek a už to bude dobrý, se poroučel k zemi. Pir měl obrovské štěstí, že v té době byl terén pod Normálkou hned svažitý a díky tomu tento pád přežil jen s drobným zraněním – otřes mozku a asi zlomená ruka.  Náhlovák ho chytil jistíc přes své zápěstí, ale naštěstí pro něj se lano přetrhlo a tak mu ruka zůstala celá. Pir se díky svahu odkutálel až na hlavní cestu co vede ke Kořeňáku. Náhlovák se zbytkem lana  částecně sručkoval a částečně slezl dolů hledaje svého spolulezce. V tom mu pomohla jejich německá kamarádka pozorující výstup z vršku Cikána. Náhlovák doběhl dolů k Pirovi a rozradostněn že je živ běžel na Podháj  odkud zavolal lékaře. Spolu s kamarády pak donesli potlučeného Pira právě na Podháj kam si pro něj lékaři přijeli. 

Tolik dnes „úsměvná“ historka z pokusu o první výstup Čechů na Kapelníka. Tu potvrzuje i nejstarší Chroust ve svém článku „Starý muž z Duranga,“ kterou napsal do Montány. Liší se jen v tom, že k pádu došlo v pověstném bříšku nad druhým kruhem.

Samozřejmě se kluci po vyléčení výstupu nevzdali a vraceli se ke Kapelníkovi. Při jedné návštěvě  se zde setkali s Němci, kteří z Kapelníka zrovna slaňovali. Oni jim ukázali kudy cesta správně vede a zároveň jim darovali smyčky i s karabinami s vysvětlením, jak se co k čemu používá a jak se má u kruhu správně jistit. Takto vyzbrojeni se v roce 1928 již úspěšně dostali až na vrchol Kapelníka.

První dochované fotografie z Normálky na Kapelníka jsou od Uli Zoubka. Skupina ve složení: Antonín Harry Zima, Jindřich Uli Zoubek, Václav Farmer Mazánek a Arnošt Krim Vinš vystoupili na vrchol Kapelníka 4.8.1935. Výstup vedl Harry a trval 2 ½ hodiny.

Harry Zima u prvního kruhu.

Harry jistí od prvního kruhu asi Krima.

U druhého kruhu Uli Zoubek a asi Krim.

Sháněl jsem k tomuto článku i nějakou fotografii Baudyše a Náhlovského. Volal jsem B.Svatošovi a on mi k tomu hned vyprávěl, že to byl právě Náhlovák kdo ho prvně zaučoval do jištění na skalách. Bylo to o 15 let později  v květnu 1943 na Louskáčku. Vašek seděl  již na vršku se svým spolulezcem  když k nim ve svých 14 letech dolezl Bogan Svatoš, který měl přes rameno pověšenou  smyčku s karabinou, kterou našel ve Skaláku a zrovna tak netuše k čemu se to správně  používá, začal v dlaních držíc lano dobírat J.Kyselu a Z.Melichara. Vašek  se na Bogana zamračil a slovy “takhle ne chlapče“ mu ukázal, jak se správně jistí přes rameno a zároveň ho jeho smyčkou zajistil ke slaňáku.

Bogan mi pak i fotku poslal, ale nakonec jsem sehnal jinou kde je pohromadě celá generace na chatě Durango okolo roku 1970. Zleva: F. Porcal,  M. Mečíř, Chroust Procházka,  Harry Zima a V .Náhlovský.

 

T.FlanderkaTJ Český ráj
433 historických fotek

Foto: Panychida 1970.

Historie
Ostatní
Přihlášení administrátora:
 Jméno:
 Heslo:
Fulltext vyhledávání v článcích:
 
Redukovaná mobilní verze
hruboskalsko.cz, 2004-2021
kontakt: Zdeněk Strnad
Jimmy