Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
-1
Lezecké podmínky:
V zimním období
Hruboskalsko pro
lezení uzavřeno!

Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Archiv aktualit serveru hruboskalsko.cz (2019)
2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021,

  Mše vánoční na Cintorinu
  Výroční schůze 2019
  Info Cintorín
  Brigáda na stěně
  Zimní promítání
  Tréninky v hale TSC
  Lezecká sezona ukončena
  Blatník po padesáti letech.
  Jakub Frič: SKÁLY V RÁJI 2020
  Promítání filmů a výstava fotografií Karla Vlčka
  Povl 2019
  Horotábor Skalák 2019
  Vajs-Cimpl 50 !!!
  Rozloučení se Stříbrňákem
  Zemřel Vladimír Kňava.
  Slavnostní otevření stálé horolezecké expozice v Muzeu Českého ráje v Turnově.
  Zavírání Skaláku 2019
  Prachovská "24"
  Cesta za zlatem
  Zemřel Bohouš Svatoš - aktualizace
  Historické vrcholovky
  Školení 2019 - Klokočí
  Medaili starosty Drahomíru Machaňovi
  Nové povolení pro Adršpašsko - teplické skály
  Vytloukání 2019
  Jarní oddílový zájezd
  Horo tábor
  65. ročník ZLATÝ CEPÍN JIZERSKÝCH HOR
  Zemřel Franta Kozák
  Výroční schůze
  Kapellmeister-Kapelník
Cesta za zlatem

Krátký článek o tom, jak je obtížné v Ádru vykopat zlato. Ačkoliv jsem Kořalovi přislíbil účast na Ádrfotbálku již cca. před měsícem, tak jsem v pondělí začal obvolávat obvyklé čutálisty a se zlou se potázal – z obvyklého teamu jsme byli dva, a to na minimální počet 6 kopáčů je málo. Volám Kořalovi, že to letos nedáme..


                                                               Celý tým TJ Český Ráj v popředí


Ale náhoda tomu chtěla, že týden byl lezecký a při denním střídačce spolulezců a mezi bujarými konverzacemi nad tématy skalních problémů se vždy otázka Ádrfotbálku objevila s kladnou odezvou! Ve čtvrtek volám Kořalovi, že to dáme. Chybí sice jeden kus, ale to nějak dopadne, případně zaskočí některá z manželek..

Složení teamu je čistě lezecké, ovšem s bohatou sportovní kariérou. Já – bývalý házenkář, fotbalista (Okres) a stále hokejista, Lucky – žolík z Brna co hrával ve fotbale Divizi, Sámo – bývalý sdruženář a sportovec všeho druhu, Kuba – bývalý fotbalista FC Kolín (možná 1 A. třída, možná lépe), Houml – bývalý závodní cyklista na ovále a současný hokejista a zachránce Bojse, jemuž se nás zželelo a ačkoliv je myslím bez profesionální sportovní minulosti, tak doplnil náš hvězdný tým dokonale. Přesvědčil ho cíl à vstřelit více gólů nežli loni, tzn. dva.

Cíl je tedy jasný, vstřelit dva góly a jít do skal. Do skal jsme odcházeli většinou jako první, takže s tímto by problém být neměl a pokud nedáme dva góly, tak se snad nepohádáme..

Letos se hraje 4+1, takže máme i jednoho na střídačku. První zápas je proti Brnu a náš tým se sehrává. Bojsa začíná v bráně a vpředu se nějak plácáme, ale jelikož i protivník je zmatený více než my, tak během první půle mu sázíme 2 góly a polovina dnešního cíle je splněna! V druhém zápasu se střetáváme s vyspělým Kořalovým týmem aspirující na vítězství turnaje, ale jelikož si museli sundat sponzorované trička, tak jsme je nejdříve nepoznali a hráli tak vyrovnanou partii, ve které jsme dokonce vedli, ale jenom chvíli. V druhé půli nastal zlomový okamžik celého dne. Lucky lobuje brankáře ÁdrDesignu, který hraje rukou a nebýt Bojsy, tak sme to přešli jako že nic, ale nakonec je nařízena pentle, kterou sám aktér Lucky proměňuje! Zbylé dvě minuty ukopeme a překvapení je na světě. Dvě výhry zde nepamatuji..

To ovšem nehraje do not první půle plánu – být v poledne ve skalách. Už takhle se těžko kousalo, že místo obvyklých 3 zápasů a finíto jsou 4 a ještě k tomu blbě nalosovaný, takže tu budem smrdět aspoň do tří! Máme i „zranění“ – šuter Lucky má nataženou achilovku a tak bude již jen v bráně. Následuje tří zápasová přestávka, kdy se různí informace kdy budeme nastupovat k utkání a tak raději po každém zápase vybíháme na pažit, že jdeme na to. Bezúspěšně – program turnaje jsme nepřetlačili. Navíc v týmu se objevuje ponorka ze dvou vyhraných zápasů, jestli vyhrajeme ještě jeden budeme muset hrát nejspíš ještě semifinále a pak o medaili.. Houml propadá skepsi a Kuba zatím neruší domluvený prvovýstup, ale je to na hraně – nálada není nejlepší.

Konečně další zápas. Bohužel jsme bez střídání. Kuba šel odnést pití rodině do skal, ale tam zjisitil, že se jim rozbil kočárek a tak musel rodinu transportovat do kempu a tím do tohoto zápasu nezasáhl. S touto skutečností byl zbytek týmu spokojen a s klidem si šel pro očekávanou prohru. Bohužel se odbránila remíza a tak to už opravdu vypadalo zle. A to před výkopem zbytek týmu požil pivní litrovou patronu značky HORAL. Nepomáhalo nic..

V další dvouzápasové přestávce se tým rozprchl. Já s Houmlem do skal neb deště mohly přijít kdykoliv, tak ať alespoň něco. Hnědý převis na Bakchuse (spárou až na vrchol od Ládi Šolce a Rosenberga s poznámkou od Jonyho na Pískařích: Převis je trochu lámavý. Jediným problémem snad je nešlápnout na nástupu do lidských extrementů.) jsme stihli každý v časovém limitu: prvolezec Houml měl 15 minut a stihl to za 12 a já svých 10 minut nahoru a dolů stihl, zejména kvůli nepřevlékání z fotbalových šortek do lezeckého. Bohužel jsme si ověřili, že ve stinných spárách je mnohem lépe než na rozpáleném pažitu. Cestu zpět jsem absolvoval běžmo a nechal Houmla daleko za sebou. K týmu přibíhám právě včas. Akorát domlouvají kontumační prohru, ale jelikož jsme zde, tak se de hrát – přímý souboj o první místo ve skupině. Už je jasné že postoupíme. Houml dochází rychlým krokem těsně před píšťalkou, a i Kuba již opravil kočárek, takže jsme kompletní.

FC Kalírna je fotbalově mnohem vyspělejší, ale nemají nikoho na střídání a to v 35°C na sluníčku je značný hendikep. Oproti jiným létům máme i to pověstné štěstíčko, a tak žádný z poskakujících míčů do kisny nezapadl. Hrajeme stylem Lucky v bráně, já se Sámem v obraně (bez střídání) a vpředu se točí Kuba, Houml a Bojsa – dobrý model. Oproti ostatním týmům míče nenakopáváme (protože to neumíme) a hrajeme po zemi kombinačně se smrtící podporou obránců v útoku, obzvláště Sámo prohání pérka protihráčů. Zase nám tam něco padlo, a tak deme do finále! Naštěstí se nehraje semifinále, ale vítězové skupin si to rozdají přímo o zlatou kýtu. Posilníme se dalším HORALem a jdeme na to..

Šumperk – skvadra kolem Biňose vypadá stejně fotbalově amatérsky jako my – pohodovost finále zaručena. Oproti ostatním utkáním ve skupině je zde však změna – jsme útočnější a nebezpečnější tým což se za nedlouho projevuje a Houml střílí nejhezčí gól turnaje – jeho hlavička zapadla přesně do šibenice naší brány, a tak tečeme jedna nula. Houml označen za hrobaře turnovského fotbalu a je mu zakázáno střídat, aby odčinil svůj prohřešek. Naštěstí téměř z protiútoku Kuba prostředluje dva klopýtající obránce je srovnáno. I přes mohutné fandění našich dětí a manželek (největší funclub na turnaji) další gól v základní hrací době nepadá a tak jsou zde penalty. Na dovedností soutěž si věříme a poté co dáme dva fíky a Šumperáci jednou netrefí bránu a jednou trefí tyčku, což znamená pouze hlasité vedle, začínají oslavy z historického triumfu. Všichni sebou prásknem o zem a po chvíli se doplahočíme pod přístřešek k Šumperákům, kde konzumuje vysněný zlatý mok..

Honba za zlatem ale nekončí, a tak s Houmlem odcházíme do skal. Máme štěstí a nacházíme dost slušnou žílu na Saské placce – nástupový komín v cestě Pro dva pány nám dokazuje, že klondajk není zas tak daleko. Zbytek cesty je mnohonásobně horší než v co jsme doufali a místo pohodové položené spáry se vyklubala vykřičníková převislá širočina, kde držel jen klíč a to trochu.. Naštěstí ta horší část cesty byla na sluníčku, takže jsme nevyšli z celodenního standardu. Cestou k Tošovákovi potkáváme Cikána, který si po chvilce rozpomíná na rok 1978, kdy ho prý Mocan požádal jestli by to nedolezl, že se mu to od kruhu nezdá, prý taková šestečka a tak to dali za šest, dnes v průvodci za VIIb. My měli třetí přelez (Šoumen, Jony a my)..

U Tošováka jsme se dočkali i toho pověstného zlatého prasátka, takže zlata jsme měli víc než dost! A smutek z „nelezeckého“ dne vykřepčili u Bar’s Brothers..

    Majda


PS1: kompletní složení zlatému týmu: Milan Majdič, Lukáš Sedliský, Lukáš Samohýl, Kuba Zítek, Petr Buček, Miroslav Dědek ml – 15.6.2019

PS2: omlouvám se za dlouhý článek..                                                                            FUN & RELAX zóna                                                                 Hnědý přelez lezený mezi mistráky                                                               Chlazení litrové plechny piva HORAL                                                       100% focus na míč - toto naštěstí brankou neskončilo                                                                                 Neúnavní fanoušci                                                                Pofinálový happening s teamem Šumperk