Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
-1
Lezecké podmínky:
V zimním období
Hruboskalsko pro
lezení uzavřeno!

Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Archiv aktualit serveru hruboskalsko.cz (2017)
2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021,

  SSM
  Zemřel František LOUDA
  BRIGÁDA NA STĚNĚ
  Večery pod plachtou - ZMĚNA PROGRAMU
  Pouští a prérií (USA 2017)
  Meteora podzim 2017
  Příspěvky na rok 2018.
  STĚNA TURNOV
  Zavírání - pivo na chatě
  
  Křest reedice knihy Kamarád ze skal (2. vydání).
  Nepříliš sladká Francie 2017
  Zavírání Skaláku 2017
  POVL 2017
  HOROLEZECKÝ festival v Turnově!
  Dětský den TJ Český ráj 2017.
  Horolezecký festival Hrubá Skála
  Prachovská 24- náhradní termín
  Skalácký duatlon + skalácké prameny
  Skalní muž - 3. aktualizace
  rozpracované - NEMAZAT - zs
  Vytloukání -cást 2.
  Makacka na bednu
  2. KULTURNE SPOLECENSKÝ VÍKEND
  Zemrel Karel ,,Míša,, Barth
  Zemrel Bóža Špína
  Horolezecká fotografie
  Výmena vrcholovky na Lance
  1. kulturne spolecenský víkend
  Rodinné veže
  Skalní muž 2017
  Kulturne spolecenské víkendy 2017
  Otvírání Skaláku 2017
  AKTUÁLNÍ OMEZENÍ LEZENÍ Z DUVODU HNÍZDENÍ PTACTVA
  Pripomenutí podmínek pro lezení na Hruboskalsku pro rok 2017 (2. vydání se srozumitelnejší definicí pravidel pro prvovýstupy v Oblasti).
  Seznam clenu
  Jarní oddílový zájezd
  Muzeum - horolezecká fotografie
  PROMÍTÁNÍ
  Promítání Olšina Restaurace Pod Hrady 10.2. 19.00h
  Otvírání a Zavírání Skaláku 2017
  Vernisáž výstavy Jana Cervinky
  ZLATÝ CEPÍN JIZERSKÝCH HOR 2017
  AKTUALIZACE Promítání Zrcadlová koza
  31. výrocní schuze TJ Ceský Ráj
  VajsCimpl 2017
  Chata 2017
Pouští a prérií (USA 2017)

Londýn - Frisko dvoupatrákem, a rovnou do spárů joudům v imigrační kukani. “Yosy, Red rocks, Zion, Moab”. “Yosy, Red rocks, Zion, Moab”. “Yosy, Red rocks, ...”. Asi abychom po Státech  náhodou nebloudili, každému joudovi dokolečka opakujeme plán cesty. Konečně spokojeni - tak do toho!

Půlka září a navíc sobota, Údolíčko praská ve švech. Něco kratšího na rozpruž a za tmy nenápadně pod Capa do lesa. Kdybychom věděli, jaký šutropád se tam za dva týdny chystá, lehli bychom si asi kousek bokem ... no co už.

Rozpruž

 

Ráno svižně na East buttress (5.10b), středobod Krysího seznamu pro tento měsíc. Odškrtnuto, a úplně zadarmo to teda není. Pokud si taky myslíte, že třeba 5.7 se dá vyjet na kole, doporučuju vozkusit.

El Capitan - East buttress

 

Další noc v zóně dopadu a ráno odjezd. Ozývá se ale ještě mùj seznam a musíme mu v zatáčkách před Separátem přibrzdit. Slavný Phoenix, údajně první 5.13 ve vesmíru, si žádá pokus. Ne teda že bych se 2x cejtil. Našli, slanili, navázal se, nastoupil ... a nic.

- „Jak nic?“

- „ Nic“ :-)

Lepší padnout s rachotem než vyhrát bez povyku? No nevim ... (Phoenix)

 

Incredible Hulk je taková Volovka High Sierry. U Žabích ples se choulí 2 Korejci, jinak nikde ani noha. Z Polska totiž duje krutý severák a těch pár stupňů, co jich nad nulou zbylo, spolehlivě rozfouká po kraji. Přesto zkoušíme zdejší Štáflovku (Positive vibrations, 5.11). Lezení parádní, ale po pěti dýlkách má severák jasně navrch. Lehce dobrodružné slanění naštěstí dopadlo, takže remíza. Druhý den je jak přes kopírák, volíme strategický ústup.

Incredible Hulk a jeho psí počasí

 

Pine Creek u Bishopu, skalkaření na žule. Top oblast Bishopu na parné letní dny - to hlavní se odehrává v soutěsce, kam v 10 dopoledne přestane svítit a začne fučet. Pár dní si hrajem na fešáky tvrďáky, ale platí na nás mráz i sníh. Je čas vyměnit mrazák za troubu.

Soutěska v Pine Creeku. Ta hrana od paneláku je profláklá Ecstasy (5.13a). Nahoře ve žlabu by se asi dalo solidně zalyžovat.

Krysí pokus v populárce Sheila (5.10a)

Na hraně paneláku

 

Na rozmražení Death Valley, a další den se krajina žhaví do ruda - Red rocks na obzoru. Kaktusy, skály, písek, vedro, ve stínu dobrý. Vyzobáváme pár tříhvězdičkových populárek - Cloud tower (5.11d), Velvet tongue (5.12d), Levitation 29 (5.11b). Něco na práci by tu ještě bylo, ale už zase roztáčíme volant směrem na Zion.

Jizerská magistrála po oblevě (Death Valley)

Cloud Tower

Velvet Tongue

Levitation 29

(Podle Lynn Hill jedna z nejbáječnějších cest. Nás zas tolik nenadchla, zjevně se Lynndě nevyrovnáme ani vkusem.)

 

Zion se před Yosemitama rozhodně nemusí stydět, za panoramata ani za davy. Největší dobrodružství – ubytovat se v kempu. Okolo je pískovce na spoustu Skaláků. Lezeme spolu jednu moc pěknou (Shune’s buttress, 5.11c) a jednu pěkně jedovatou (Plan B, 5.12b) cestu. Mezitím dorazili Kobíkovci, tak mícháme družstva. S Alešem se jdeme podívat na Moonlight buttress (5.12c/d) – parádní linku, na kterou prej ani neni potřeba lano. Z jedenácti dýlek je šest v kuse za sebou bombózních, všechno sokoly a prstovky okolo 5.12. Nám se lano celkem hodilo, dokonce ani RP neklaplo, no stane se.

Shune's buttress, Aleš to prej má vylezené i s nohou v sádře

Aleš v Moonlight buttress

 

Krysokočičí tým si mezitím užíval oblíbeného bolehlavu - Headache (5.10). A že si holky nestihly všechno povědět, dáváme po resťáku repete ve stejné sestavě. Space shot je další smělá lajna v podobné klase jako Moonlight, akorát dole třídí plevy jedna třináctka. Ovšem stěnová, s nejtama - to by mohlo pustit. Když to vylez i ten Honnold ... Nakonec se z toho vyklubalo 5.13 za 1 krok, který nepustil, ale A0 je taky styl. Pak už zajedou prsty do spáry a není co řešit - teda kromě toho, že ve spáře nedrží :-)

Dámy se ani tentokrát neflákaly a vybojovaly čtyřdélkovou Gypsys curse za 5.10.

Gypsys curse

Space shot (oranžová helma pod námi patří Herkovi)

 

Kroutíme další míle v autě, čeká nás Indian Creek - dokonalé pohřebiště ambicí. Spáry často jak podle pravítka, nohy okolo nula. Není úplně jednoduché vybrat něco těžšího, kde by si člověk zabojoval a přitom nevisel jako pytel u každýho frienda. Chce to holt šastnou ruku, nebo se pořádně vyšťavit a zabojovat si v žábovici.

Potkali jsme ale Špicála s Růžou, tak aspoň máme z toho snažení pár fotek.

Pohoda v IC (Coyne crack, 5.11+)

IC

 

Zlatým hřebíčkem do rakve zájezdu jsou pískovcové pouštní věže okolo Moabu. Leckdy je zásadní k věži se dostat, a vlastní lezení už je pak jen taková ozdobička za odměnu ... asi jako při odškrtávání odlehlých skvostů třeba v Jizerkách.

Začínáme ve trojce s Růžou a na jistotu - Castleton tower (North face, 5.11) a Rektorka (Fine jade, 5.11). Tam je přístup v pohodě, pevnej šutr, paráda.

Fine Jade na Rektorku. Zmlsaně jsme si vylezli už jen ty hezký první dvě dýlky. A to ani ne všichni, díky rozbitému Krysímu prstu.

 

Neuvěřitelnou Standing rock jsem měl na seznamu hodně vysoko. Přístup dlouhej a náročnej - podle zvolené varianty buď finančně nebo fyzicky. A pak lezení pochybné kvality na přerostlou a přezrálou Taktovku. Doma jsem s tímhle výletem kupodivu nepochodil, ale Špicál mi naštěstí domluvil rande s partou Jablonecko-pražské omladiny, co právě přijela z Yosů nadržená na pořádnou pískovcovou lezbu. 5 hodin pochodu kvůli jedné hodině lezení bylo přesně to, proč sem jeli :-)

Standing rock

(krabička od sirek pod nástupem není vidět, tak měřítko jen slovně - výška asi 100m)

Honem nahoru, než to spadne

 

A něco božského na závěr - Moses a Zeus. Po neúspěšné offroadové vsuvce (prej se tam dá dojet i běžným autem bez 4WD ... no nevim)  balíme deku-spacák-celtu-pytel a jdeme po svejch. Za soumraku skáčeme po hlavě Mojžíšovi (konečně taky vrcholovka!), ráno škrtnout Zeuse, a tím nám pískovcová sezóna končí. Všechno podle plánu, imigrační joudové by měli radost :-)

Mojžíš

Zeus

Konec sezóny (Zeus)

 

A to je celý. Bylo to fajn a příště zas jinam.

    Magnusek TJ Český ráj
431 historických fotek

Foto: 3-5369 Maják-Jeschkeho spára, 8.5.1955 R.Kuchar,Kobera

Historie
Ostatní
Přihlášení administrátora:
 Jméno:
 Heslo:
Fulltext vyhledávání v článcích:
 
Redukovaná mobilní verze
hruboskalsko.cz, 2004-2021
kontakt: Zdeněk Strnad
Jimmy