Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
4
Lezecké podmínky:
Skály suché,
lezení povoleno!

Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Archiv aktualit serveru hruboskalsko.cz (2016)
2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019,

  NEBESKÝ BAR U FILKA
  Památce nadšeného horolezce a dobrého cloveka - Jaroslav Kysela 29.4.1930 - 6.2.2012.
  Lezení na stene
  Nový balícek od CHS
  Výrocí Skaláku - Prukopnický cin
  Družba s LKP v Chamonix
  hhhhhhhhh
  Krest kalendáre AKTUALIZACE
  Made in Skalák - Lezecký kalendár na rok 2017
  Lezení na stene
  Kolekce fotografií Milana Meiera
  ZAVÍRÁNÍ SKALÁKU
  POVL 30.9. - 2.10.2016 - Setkání prátel lezení po vlastním.
  ŠKOLENÍ OSAZOVÁNÍ JIŠTENÍ
  Prachovská 24 hodinovka
  SKALÁCKÝ DUATLON a detský beh ,,SKALÁCKÉ PRAMENY
  Den duhy - detský den 2016
  Skalní muž - 2. aktualizace
  ???
  P.R.A.C.H.T.E.L.
  Zapisování Prvovýstupu
  Norsko - Setesdal
  Skalní muž 2016
  ???
  Století turnovského skautingu
  Meteora 2016
  Tatíci v Patagonii
  Horolezecký festival Ceský ráj 17.-19.6.2016
  Hovada mezi hovady – výlet do Cochama.
  Bretislav Slávek Vorel
  Zápis z jednání OVK hruboskalsko
  CDP - Ctitelé dobrého piva
  Schuze OVK a správcu oblastí
  Tradicní jarní zájezd
  Otvírání Skaláku 2016
  Kapellmeister-Kapelník
  Promítání Zrcadlová koza 16.1.2016
  Výrocní schuze TJ Ceský Ráj
Kapellmeister-Kapelník

Na letošním filmovém festivalu na Hrubici jsem se setkal s Joachimem Schindlerem, kronikárem saského lezeni, který o této své vášni sepsal spoustu knížek. Na festáku mel parádní prednášku o pusobení nemeckých lezcu v Ceském ráji v meziválecném období. Celou prednášku nám pak v digitální podobe prenechal a navíc pridal jmenovitý seznam o výstupech Nemcu v meziválecném období  u nás v Ceském ráji.

Jedním z techto dokumentu je i zpráva od Franze Goldbergra  z roku 1967.

V ní F.G. vzpomíná na své první výstupy které u nás podnikl. Mezi ne patrí i pokus o slezení Kapellmeistra ( nebo také FKV-Turm) jak v té dobe Nemci nazývali Kapelníka.

Velký kamenný sloup ve Skalním meste: Kapellmeister.

První pokus o výstup dne 16.a 17.zárí 1910 Franz.Golberger, Rudolf Nake, Arthur Strubell

Od šterbiny komínem vzhuru asi 12 metru, tam malý otvor ve skále, dali jsme velký kruh, zastrcili malou vrcholovou knížku, protože jsme nevedeli, jestli pujdeme dál. Nake mne jistil až tam a pak dolezl Strubelll. Zrovna když jsme se chystali lézt dále, tam se muselo uhnout doleva, zacal nejaký hajný energicky nadávat. Vedle nej byl asi dvanáctiletý chlapec, který na nás volal(hajný neumel nemecky), že tady je chránená prírodní oblast, že lezení a chození mimo cesty je zakázáno. Že to je soukromé vlastnictví hrabete Aehrentala z Valdštejna. Moc jsme si s tím nedelali starosti, nacež ten chlapec nás varoval, že by nás hajný sestrelil, pokud nesestoupíme. Nezbývalo nám nic jiného než slanit.

Tolik vzpomínka F.G.

Prvovýstup se pak povedl  dvojici Kurt Nitzmann, Carl Rauch. V pruvodci od Kujana a Fifana z roku 1954(Ceský ráj pro horolezce) je uveden rok prvovýstupu 1920. V druhém vydaném pruvodci, opet od Kujana, z roku 1977 je doplnen datum na 6.6.1920. V dokumentu od J.Schindlera  je uvedeno datum 6.5.1921.

B.Sýkora ve svých Pískarích uvádí 6.výstup, který v roce 1924 provedli Wihelm Fiehl a Otto Dietrich.  27.kvetna 1928 se uskutecnil  19.výstup na vrchol Kapelníka - Artur Klemm,Rudolf Meyer,Herbert Zech a Manfred Czertec. Tento rok byl, ale významný proto, že se na Kapelníka podarilo vystoupit i J.Baudyšovi, V.Náhlovskému, K.Cabelkovi,F.Boumovi a L.Soldátovi. Tedy první ceský výstup na Kapelníka. Presné datum se nedochovalo, ale v kronice je zmínka o jarním výstupu, takže mohl probehnout ješte pred tímto kvetnovým výstupem Nemcu. Tomuto výstupu,  ale predcházel pokus z roku 1926 J.Baudyše a V.Náhlovského.

Tuto neskutecnou historku o pokusu slezení Kapelníka jsem vloni slyšel v Liberci pri vernizáži výstavy Rišika Karouška a vyprável mi ji Jirka Plátek.  Autor nádherných cest ve Skaláku: Odpolední na Julii, Ponurá na Opomenutou  a Platkova na Sfingu . Dnes 86 letý umelecký knihar  jehož nádherné knižní vazby vlastní i britská královna mi ji pak znovu vyprável na zárijovém Gardenparty na Karouškárne. Porád jsem neverícne kroutil hlavou a tak jsem se za ním do Liberce rozjel a nechal si to vyprávet ješte jednou. Nakonec  i Jirka byl rád, že se toto zaznamená  a neupadne v zapomnení.  

Pro upresnení - Jirkovi tento výstup popsal sám málomluvný Vašek Náhlovský -Náhlovák.

J.Plátek v roce 1952 a na Gardenpárty 2014 spolu s H.Heckelovou.

      V té dobe bylo Náhlovákovi  17let  a  J.Piru Baudyšovi bylo 19let. Navíc to byli bratranci. Kluci meli ve Skaláku slezeny povetšinu všechny „kvaky“ a chteli vystoupit na neco porádného . Vybrali si Kapelníka.  Meli jen lano a o tom že existuje smycka nebo karabina nemeli ani ponetí. Kluci od spodu videli první kruh a od nej nahoru je o jen kousek…Oni vubec netušili kudy ta cesta správne vede a domnívali se že od prvního kruhu cesta pokracuje  prímo nahoru. Cestu vyvádel Pir Baudyš. Jelikož meli opravdu jen to krátké lano a netušili jak se správne jistí každý se kruhu držel jen rukama. A jištení? Jak se Náhlovák držel rukou kruhu tak si lano prehodil pres zápestí  a  znovu protáhl kruhem!!!  Ríkal jsem, že je to blbost, že to asi špatne chápu a tak jsem z kapsy vytáhl smycku, podal ji Jirkovi,  at mi to názorne ukáže. Oni se fakt takhle jistili. Brrr…Takto jišten se Pir vydal stoupat  vzhuru . Brzy byl samozrejme v koncích a pres mohutné Náhlovákovo povzbuzení , že ješte kousek a už to bude dobrý, se poroucel k zemi.  Pir mel obrovské štestí, že v té dobe byl terén pod Normálkou hned svažitý a díky tomu tento pád prežil jen s drobným zranením –otres mozku a asi zlomená ruka.  Náhlovák ho chytil jistíc pres své zápestí, ale naštestí pro nej se lano pretrhlo a tak mu ruka zustala celá. Pir se díky svahu odkutálel až na hlavní cestu co vede ke Korenáku. Náhlovák se zbytkem lana  cástecne zruckoval a cástecne  slezl dolu hledaje svého spolulezce. V tom mu pomohla jejich nemecká kamarádka pozorujíc výstup z vršku Cikána. Náhlovák dobehl dolu k Pirovi a rozradostnen že je živ bežel na Podháj  odkud zavolal lékare. Spolu s kamarády pak donesli potluceného Pira práve na Podháj kam si pro nej lékari prijeli. 

Tolik dnes „úsmevná“ historka z pokusu o první výstup Cechu Kapelníka. Tu potvrzuje i nejstarší Chroust ve svém clánku „Starý muž z Duranga“ kterou napsal do Montány. Liší se jen v tom, že k pádu došlo v povestném bríšku nad druhým kruhem.

Samozrejme kluci se po vylécení výstupu nevzdali a vraceli se ke Kapelníkovi. Pri jedné návšteve  se zde setkali s Nemci, kterí z Kapelníka zrovna slanovali. Oni jim ukázali kudy cesta správne vede a zároven jim darovali smycky i s karabinami s vysvetlením jak co k cemu používá a jak se má u kruhu správne jistit. Takto vyzbrojeni se v roce 1928 již úspešne dostali až na vrchol Kapelníka.

První dochované fotografie z Normálky na Kapelníka jsou od Uli Zoubka. Skupina ve složení: Antonín Harry Zima, Jindrich Uli Zoubek, Václav Farmer Mazánek a Arnošt  Krim  Vinš vystoupili na vrchol Kapelníka 4.8.1935. Výstup vedl Harry a trval 2 ½ hodiny.

Harry Zima u prvního kruhu.

Harry jistí od prvního kruhu asi Krima.

U duhého kruhu Uli Zoubek a asi Krim.

Schánel jsem k tomuto clánku i nejakou fotografii Baudyše a Náhlovského. Volal jsem B.Svatošovi a on mi k tomu hned vyprável, že to byl práve Náhlovák kdo ho prvne zaucoval do jištení na skalách. Bylo to o 15 let pozdeji  v kvetnu 1943 na Louskácku. Vašek sedel  již na vršku se svým spolulezcem  když k nim ve svých 14 letech dolezl Bogan Svatoš, který mel pres rameno povešenou  smycku s karabinou, kterou našel ve Skaláku a zrovna tak netuše k cemu se to správne  používá zacal v dlaních držíc lano dobírat J.Kyselu a Z.Melichara. Vašek  se na Bogana zamracil a slovy “takhle ne chlapce“ ukázal mu jak se správne jistí pres rameno a zároven ho jeho smyckou zajistil ke slanáku.

Bogan mi pak i fotku poslal, ale nakonec jsem sehnal jinou kde je pohromade celá generace na chate Durango okolo roku 1970. Zleva: F.Porcal,  M.Mecír, Chroust Procházka,  Harry Zima a V.Náhlovský.

 

T.FlanderkaTJ Český ráj
432 historických fotek


Historie
Ostatní
Přihlášení administrátora:
 Jméno:
 Heslo:
Fulltext vyhledávání v článcích:
 
Redukovaná mobilní verze
hruboskalsko.cz, 2004-2019
kontakt: Zdeněk Strnad
Jimmy