Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
4
Lezecké podmínky:
Skály suché,
lezení povoleno!

Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Archiv aktualit serveru hruboskalsko.cz (2011)
2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017,

  Další zrícení skal
  Príspevky na zájezdy a zpávy o sezone
  Lezecká sezóna 2011 na Hruboskalsku skoncila!
  Zavírání Skaláku 2011
  Nové povolení lezení na Boreckých skalách.
  LEZENÍ NA PANTÁKU
  LEZENÍ NA STENE
  20 let turnovské prekližky
  Nový Souhlas s provozováním horolezectví v Ceském ráji pro roky 2011-2016
  CHYTÁNÍ PÁDU
  Skalní muž 2011 - aktualizováno
  Tentokráte dobrá zpráva!
  Šedesátiny Vladimíra 'Kikána' Tomka.
   Snadno a rychle na tabuli hanby.
  Tabule hanby už není prázdná ...
  Co je potreba vedet a znát, když jedu lézt na Hruboskalsko - doplnení.
  Konec Salámovy cesty
  Pridána Mapa skal Hruboskalska
  DULEŽITÉ : Úrazy a nehody
  Otvírání Skaláku 2011
  Hruboskalsko.cz pripojeno na systém AOPK: Ochrana prírody ve skalách CR
  Padesátiny I. Bukvice
  Opet jsou spušteny Aktuální lezecké podmínky na Hruboskalsku.
  Omezení Labák
  Jarní zájezd.
  Pozvánka na seminár venovaný ochrane prírody a horolezectví
  Výrocní clenská schuze TJ
  Nové fotogalerie historických fotografií oddílu mládeže 1986 - 1991
  Poznámky ke vztahu horolezectví a ochrany prírody na území CHKO Ceský ráj (2011).
  Upresnení Pravidel lezení na pískovcových skalách pro oblast Hruboskalska pro rok 2011.
  Placení známek na rok 2011
  Vystaveny dostupné Protokoly o prvovýstupech ze Skaláku.
  Zemrel Vojta Nejedlo.
  Sbohem Horácio
  Zimní provoz lezecké steny
20 let turnovské prekližky

Naše lezecká stena v hale TSC Turnov oslaví letos svoje dvacáté narozeniny. To je cas vhodný zavzpomínat, jak to tenkrát vlastne bylo. No a snad ji i poprát at nám ješte chvíli slouží.

Príliš mnoho gratulantu na trénincích ale neocekávám. Zastaralé hranaté tvary, starší chyty a "težší" cesty od stále stejných nadšencu už moc lidí neláká. Chápu. Navíc v soucasné dobe nové lezecké steny pribývají jak houby po dešti a díky naším rychlým vozum jsme na lepším za pul hodiny. Ta zatím poslední v našem regionu, byla pro verejnost otevrena koncem lonského roku v Jablonci nad Nisou. Stena je super, plná lezcu a dnes se urcite radí mezi nejlepší v Cechách. Jak dlouho?

Vratme se ale do doby, kdy byl Turnov jedním z prvních prukopníku stenového lezení v Ceské republice.

Už zacátkem roku 1989 byla lezci z HO Turnov vybudována první "stena" v Turnove. Vyrostla v hale TJ Turnov u atletického hrište. Kolmá 2,5m široká stena na podkladu koberce s výškou cca 10m. Tenkrát pecka. Lezlo se ale pouze TR a maximálne ve dvojici.

Na podzim roku 1991 se díky predchozímu vyjednávání Libora"Skrítka"Stejskala a Tomáše"Azbesta"Flanderky mohla postavit první cást opravdové steny v hale TSC Turnov u nádraží. Desky na opláštení pochází z venkovní steny na které se konaly závody v lezení. Ty probehly téhož roku v léte v Jablonci n./N. na tzv."Tajvanu". Naše particka budovatelu a sponzoru v jednom, na této stene usporádala už zacátkem roku 1992 republikové závody TURNOV OPEN 92´. Ty se úplne nepovedly a byly poté v novinách Alešem Morávkem nazvány jako "Turnovský žebrík". Dost k tomu prispel i neúspech Báry Stránské. Pres tento drobný, ale vlastne povzbudivý nezdar, bylo hned zapocato papírové vyrizování rozšírení steny a následné porádání Mistrovství CR. V konkursu CHS jsme obstáli a tak na zacátku prázdnin zapocala stavba. Tentokrát byly peníze i na mzdy, no jak jsme se nakonec za 20,-Kc na hodinu napakovali ukazuje jeden z dokumentu. Po návratu ze zájezdu do Arca se vše jak jinak trochu ve stresu dokoncilo. Ve dnech 29.-30.8.1992 pak probehlo Mistrovství CR. Tentokrát s pozitivním ohlasem. Díky Pavlovi Weisserovi, který doladoval cesty už to nebyl žebrík.

Stena se tedy rozrostla do dnešních rozmeru. V té dobe byla druhá nejvetší v republice a jediná široko daleko. Využita byla jak pro oddílové tréninky, tak o víkendech pro verejnost. To prijelo i 50 lidí a z památných fotbalových macu proti Pražské sekci me ješte ted bolí holene. Hned následující rok byly usporádány další republikové závody TURNOV OPEN 93´. Mimo to spousta dalších našich oddílových akcí a oddílových závodu z jiných oddílu. To byla nekolik let zlatá éra Turnovské prekližky.

Po techto letech hojnosti zájem a nadšení zacalo pomalu opadat. Sten pribývalo. Párkrát jsme se ješte pochlapili a na brigádách upravili stenu do dnešní podoby. Pribyly spáry a nejvetší rovné previsy se upravily. Ubylo i lezcu, tak se nejprve zrušily víkendy pro verejnost, pak méne navštevované hodiny a dnes jsme na 4 hodinách týdne pro oddílové tréninky.

Co ríci záverem. Stena vznikla a vždy fungovala hlavne díky velkému nadšení particky místních lezcu. Peníze ze vstupného stací dnes tak akorát na zaplacení hodin a na nákup nejakých nových chytu a opotrebovaných karabin. Proto me dost mrzí hlasy jak tu máme težké cesty a že si u nás nikdo nezaleze. Je jen potreba prijít a cesty si postavit. Jde o jednu sobotu !!! Já vím, ve svém volném case a ješte k tomu zadarmo, to je v dnešní dobe problém. Vzhledem ke klesajícímu zájmu je ale možné , že ta letošní dvacátá sezóna bude ta poslední.

Savana Bojsa
Hrubá Skála 9.10.2011

PS: Existují historické fotky a dokonce i video ze závodu a brzy je vystavíme i zde.TJ Český ráj
431 historických fotek

Foto: Kniha - prvovýstup cesty Vládova stena VIIIc., Vladimír Sochor, ad., 1976

Historie
Ostatní
Přihlášení administrátora:
 Jméno:
 Heslo:
Fulltext vyhledávání v článcích:
 
Redukovaná mobilní verze
hruboskalsko.cz, 2004-2019
kontakt: Zdeněk Strnad
Jimmy