Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
2
Lezecké podmínky:
Skály mokré,
lezení zakázáno!

Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Co bych měl vědět a znát, když jedu lézt na Hruboskalsko?
Vědět 
jaké je počasí !
 
Určitě je dobré vědět, že pískovec na Hruboskalsko je bez výjimky velmi měkký a náchylný k poškození horolezeckou činností, a proto platí přísný zákaz lezení na vlhké nebo dokonce mokré skále.

Zaručenou, a denně "ručně" aktualizovanou, informaci o aktuálních lezeckých podmínkách na Hruboskalsku najdete na titulní straně tohoto webu!

Je-li mokro, jeďte jinam!

Prosíme respektujte to, ať udržíme skály v dobrém stavu i pro další generace!

Znát 
místní pravidla 
lezení ! 
Pravidla lezení na Hruboskalsku jsou dána třemi základními dokumenty, uvedenými v pravém sloupci. Ve zkratce jde především o toto:

 • neleze se celý rok, ale od 1.listopadu do 31. března (někde až do 30.června) následujícího roku platí každoroční sezónní zákaz lezení

 • platí zákaz lezení na vlhké nebo mokré skále

 • platí absolutní zákaz lezení s MG nebo s jinými chemickými prostředky

 • cesty se lezou zásadně zdola v maximálním počtu 5 lidí v jednom lanovém družstvu, lezení "na rybu" je výslovně zakázáno

 • k jištění, kromě kruhů, používat jen lanové smyčky

 • při lezení všemožně setřit skálu, jestliže se lezecká cesta klikatí od kruhu ke kruhu, pak při zvýšeném tahu u kruhu doberte a nedřete lanem skálu!

  Nechcete-li tato pravidla dodržovat, jeďte jinam!

 • Pravidla lezení v pískovcových skalních oblastech v Čechách (2020)

  Platný Souhlas s provozováním horolezecké činnosti na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj (2016-2021)
  Prvovýstupy! 
  (od roku 2021)
  U každého plánovaného prvovýstupu je třeba předem požádat o souhlas. Žádá se výhradně formou vyplnění formuláře na webu ovk.hruboskalsko.cz.

  Každá žádost o prvovýstup je pak schvalována OVK Hruboskalsko, ve vybraných sektorech se vyžaduje i předchozí souhlasné vyjádření AOPK – CHKO Český ráj, které prostřednictvím evidenčního systému zajistí OVK.

  Každá fyzická osoba může mít podaných pouze 5 aktuálních žádostí současně. Další žádosti může podávat až v okamžiku, kdy některý svůj projekt dokončí a podá Protokol o prvovýstupu nebo se některého svého schváleného projektu vzdá.

  Zahájit lze pouze řádně schválený prvovýstup.

  Nejpozději do 4 týdnů po reálném zahájení prvovýstupu žadatel dopíše ke své žádosti na webu ovk.hruboskalsko.cz datum zahájení.

  Schválená žádost má blokační charakter na 2 roky od schválení žádosti, poté smí ve výstupu pokračovat každý lezec (z projektu se stává „Volný směr“).

  Jestliže žadatel není z nějakého důvodu schopen schválenou žádost o prvovýstup realizovat, může se ji kdykoli vzdát. Tento projekt je pak označen jako „Volný směr“ (ve výstupu může pokračovat každý lezec) a žadateli se již nepočítá do limitu 5 schválených projektů.

  Fixní jištění musí být z produkce ČHS, tj. pískovcové kruhy nebo pískovcové borháky průměru 22 mm s délkou nejméně 250 mm a lepené vhodnou chemickou kotvou šedé nebo hnědé barvy. Výjimkou je dokončení starých projektů, kde jsou tolerovány i temované kruhy.

  Všichni prvovýstupci, kteří budou osazovat fixní jištění, musí projít Školením osazování a výměny jištění správců skal a prvovýstupců pořádané Bezpečnostní komisí ČHS.

  Po ukončení výstupu žadatel musí v termínu do 4 týdnů v evidenčním systému na webu ovk.hruboskalsko.cz vyplnit Protokol o prvovýstupu. Vyplněním protokolu je žádost označena jako „Podaný protokol“ a již se nepočítá do limitu 5 schválených projektů v jednom čase.
  Upřesnění pravidel lezení na Hruboskalsku z roku 2021
  Umět si zavolat pomoc !  I v relativně frekventovaném Hruboskalsku se snadno můžete dostat do potíží, na které vlastními silami nestačíte a potřebujete zavolat pomoc. Celý region je již pokryt signálem mobilních operátorů a je tak velmi užitečné mít na úvazku i malé pouzdro s mobilem. Toto platí zejména v týdnu a mimo centrální sektory!

  Zároveň je třeba znát místopis a vědět, na které skále a v které části Hruboskalska jste. Na první pohled samozřejmost, ale již se stalo,že borci nakonec byli někde úplně jinde, než si mysleli, že jsou.

  Průvodci s detailním místopopisem skal:

  HEJTMÁNEK PETR, HOMOLKA MILOSLAV, SOCHOR JINDŘICH (1996): Hruboskalsko I.díl

  HEJTMÁNEK PETR, HOMOLKA MILOSLAV, SOCHOR JINDŘICH (1998): Hruboskalsko II.díl

  Stále jsou k dostání, třeba na Koupáku!

  TJ Český ráj
  433 historických fotek

  Foto: Italské Dolomity, Kreuzkofel Gruppe, Messnerova diretissima (VI) na Neunerspitze. Radek a Milan Meierovi, 15. cervence 1989.

  Historie
  Ostatní
  Přihlášení administrátora:
   Jméno:
   Heslo:
  Fulltext vyhledávání v článcích:
   
  Redukovaná mobilní verze
  hruboskalsko.cz, 2004-2021
  kontakt: Zdeněk Strnad
  Jimmy