Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
2
Lezecké podmínky:
Skály mokré,
lezení zakázáno!

Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Oddílové zájezdy
... zpět do přehledu článků
Superkuloár 2006 (R.Müller, M. Konfar)
O víkendu konecne došlo na naše spolecný plány s Magnuskem ze Zavírání skaláku. Konecne byl volný víkend, pocasí se taky zdálo OK , tak jsme ve ctvrtek odpoledne zabalili, vecer vyjeli a brzo ráno jsme byli v Chamonix.

Trochu dospat v aute a na desátou jsme zašli do domu horskejch vudcu pro aktuální predpoved. Trochu nás zaskocila, protože hezky melo být jen do soboty. Rychle teda zabalit krysy, a lanovkou precpanou Japoncema a školním výletem na Midi.

Potom sjet na lyžích kus dolu Valee Blanche (v nízkejch koženejch Scarpech na lezení v ledu a 15kg báglem to byl docela kabaret, Magnusek mel sice skelety, ale o to delší lyže) pod Point Lachenal, kde jsme v pozdním odpoledni postavili stan. Vecer jsme ješte vyšlapali stopu pod nástup do Superkuoláru, aby jsme to v noci s celovkama našli. Sjezd dolu od nástupu bez báglu už byl parádní. Snehu je letos opravdu všude hafo a bez lyží by to vubec nešlo. Ráno jsme se vyhrabali asi ve tri ze spacáku, navarili, do ctyr ze stanu, sjezd dolu ve tme s celovkama a výšlap pod nástup.Náš BC.

Naštestí první mixovou dýlku lezeme už za denního svetla. Ve tretí dýlce celkem musím bojovat, nikde žádnej led, cistej drytool s výlezem do snehový preveje na zacátku vlastního kuoláru. Než jsem se vzpamatoval tak se houpu o kus níž, naštestí mikrofriend me udržel a na podruhý už to vyšlo. Konecne jsme byli v ledu, pohled nahoru na cca 450m žlábek trochu bere morál. Dole bylo ledu málo, místy jen glazura do 10cm, ale cím vejš tím líp. Akorát ty bandasky lezeme bez poutek, už to dneska jinak ani nejde).Pohled do steny se Superkuolárem.

Odpoledne zacínaj pomalu mraky stoupat nahoru, zdá se, že predpoved funguje. Taky neustálý prachový lavinky s frekvencí 20x za hodinu nejsou nic moc. Potom už opocítáváme dýlky, ješte 5, poslední kolmej stupen, poslední dýlku do položenýho žlabu a máme to. Slanujeme dolu (cca 13 dýlek), balíme cajky a pri západu slunce šlapem ke stanu.2x Magnusek v akci.Druhej den se jen z posledních sil ve snehový vánici doplácáme na Midi, lanovkou dolu k autu. Nekonecná jízda za dešte po dálnici, chvíli dospat a v pondelí jsem zase u svýho pocítace v kancelári. Nemít pár fotek skoro bych tomu ani neveril.Ze slanení.

Vylezeno:
Klasika extrémního lezení v ledu od J.M. Boivina a P. Gabarrou Superculoir ve v stene Mont Blanc du Tacul,klas. M6-,WI4+ na strídacku s Magnuskem (M. Konfar).Pohled na Dent du Geant naproti pres dolinu.

Richard, 14.4.06
TJ Český ráj
431 historických fotek

Foto: Milan Meier, Milan holina, Sušky 1970.

Historie
Ostatní
Přihlášení administrátora:
 Jméno:
 Heslo:
Fulltext vyhledávání v článcích:
 
Redukovaná mobilní verze
hruboskalsko.cz, 2004-2020
kontakt: Zdeněk Strnad
Jimmy