Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
2
Lezecké podmínky:
Skály mokré,
lezení zakázáno!

Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Oddílové zájezdy
... zpět do přehledu článků
Komín Návratov - 1.3.2014

Ano, ti vnímavejší urcite poznali Robina a spolecne s ním i pecené prasecí kolínko z Grand restaurantu Lavina! Ano, ano, byli jsme v Tatrách :) a podle kolínka je videt, že naše výprava byla více než úspešná...

Z Turn-Offa jsme vyrazili ve ctvrtek na noc a v pátek ráno z Lomnice na predlouhou pout do Javorovej doliny.

Pivo na Téryne

Výšlap do Sedielka

Lavinový sjezd do Javorové doliny

Postupem casu se zatáhlo a zaclo snežit.. holt místo pro bivácek musíme dobre zvolit, bo již i znacne fouká a tak zacíná být neútulno..

Ale nakonec i celkem dobrý

Bohužel sneží skoro celou noc a i ráno a nevypadá to, že se to extra zlepší.. ale vidina x hodinového hrabošení v 10-15cm nového snehu nás burcuje o páté hodine ráno vstát a vyrazit smer hore!

Zacínám já, jako autor idey. Chtel jsem totiž spojit dle nákresu první dve dýlky (druhá by mela bejt klícová k celé ceste), bo se mi to vcera zdálo krátký a ríkal jsem si že starí páprdové to lezli s 20m lanama a kdoví co ješte..

Tož do toho nabehnu a zjištuju že led tam nejaký je.. ok. Lezu, sem tam se to lehce nakolmý a zase lezu. Pak snad 5x za tu první dýlku cekám, až se prezeme prehrne naštestí prachová lavina, každý pozdrav z horních partíí steny trvá cca 2-3minuty, bez prehánení což je docela dlouho, jen sem cekal kdy me trefí neco porádnýho nebo lavina zhoustne a já se budu poroucet.. Ale nakonec  použiji svoje tri šrouby a po vymotání 50m štanduji v dobrém mikrovklínenci..  Štand behem Robínova dolezu obohacuju ješte o skobku, takže paráda..

Ale coto! Co se to behem lezby za mnou delo?!! Behem prívalu snehu zhora sem ani nestihl hlídat co se to deje za/nade mnou!

Safra, dyt je skoro jasno! Moc tomu neverím a cekám, kdy se zase zatáhne a zacne kydat.. Kolem vršku štítu je totiž stále dosti cerno..

Ale zatím nic, tak paráda! Klícové místo cesty oblézáme Ladovým variantom.. ten „zbytecný“ kousek steny vypadá že by dokázal nadlouho potrápit a to se nám tedka na zacátku steny nechtelo.. Oblézáme tedy lahko (na dnešní dobu) ladem kolem.. Robin se vybaví všemi 4mi šrouby a de na to.

Natáhne krásnou ledovou dýlku cca petkového ledu a po zaštanduje na zacátku predlouhého snehového pole. Má za sebou 4 kolmé výšvihy a 40m. Ty tri šrouby tam byly tak víceméne na okrasu..

Ceká nás hrabošení.. teda me bo sem narade a i jelikož jsme oba kolenovrti, tak jsem zrovinka ten s momentálne zdravejšíma pecenýma pochoutkama bratru podsvincat..

Panorámata hadr!

Hrabošení nad kolena + sem tam nad pas.. Celkem srandovne nacházím jedinou skobu v ceste, kdy na me civí behem 100m snehové pouti, z náhodného  balvanu vycnívajícího nad bílé more. Si ji cvaknu, to je jasný! :-D

Casem me zmrzlá voda donese až pod další lezecký úsek, když teda nepocítám nejaké ty pidiprahy.

V nem se dost slušne ztrácím, bo zrejme puvodní smer výstupu, koutkem v žlabu, je od pohledu dosti nepríjemný.. Volím tedy prustup bokem. Jako skoro vždy to vypadá na probíhacku se spoustou jištení, ale tentokráte to dopadne ješte skoro hur než vždy :-) 15m bez jištení v zatracene nepríjemném terénu, kde je všechno naopak než by clovek potreboval.. Ale prehrkali sme to bez problemov a uvelebil jsem se pod dalším nepríjemný oríškem cesty.

Nade mnou zeje takový komínek, jenž je zakoncen preskolmým záverem, ale naštestí je v nem traverzík doleva.. No to bude mít Robin teda mnamicku :-)

Samozrejme že chvíli diskutujeme nad správností postupu, ale topo mluví jasnou recí a Robin de na vec! Nejdríve hlemzání komínkem nad pofiderní skobkou a pak hooodne nepríjemný traverz. Sic od spodu Robina povzbuzuju, že má tuty nohy, že zbranema se stací jen opírat apod., ale taky mi nebylo vubec do zpevu, když sem se mel odloupnout z prohlubne komínku na tu zatracenou plotnu, kde nohy dle mého stály tak za myší prd :-) no nakonec sem tam našel pár slušných míst na cepíny, ale nohama bejt trochu sušejc, tak snad to tam podpálím jak mi to tam šmykalo :) Robin se mi pak sveril, že to lezl o kosek níže a že tam mel ty nohy veru dobrý, ale zase žádný ruce.. Takže taktika jasná, príšte vzít do tohohle místa nejakýho cahouna a bude to cajk.

Nejtežší flek cesty, beze sporu.. Mizerný jištení a negativne otocená skála :-)

Po vylezení nad komínek už vidíme vrchol Javoráku ozárený slnkem a rádi bysme jako mazali hore co to dá, ale další dýlka v sobe skýtá nevídané kolmo previslé trávy s velkou spoustou volných butráku a jiných prekvápek jako nedržící trávy. Zdržuje, ale postupujeme!

Táák! Poslední dýlka a jsme na slunícku, teda jestli to stihneme. Robinovi predkládám výber ze 4 koutu a hrrr nahoru. Zima sice není, ale co si trochu nepripálit ksicht, když už je clovek na tý dovolený.

Jj, vybral sem dobre, Robin si jenom mlaská! Samý jištení, parádní spárky, kde drží cepoše i macoše, obcas tuty zmrzlá tráva.. Zkrátka paráda!

HURRAAÁ!!! Sme hore! :-D tresem si pravicema a užíváme poslední chvíle slunka. Zapadlo do peti minut co jsem se vyhoupl na vršek :) celkem deset hodin lezení.

A mazáme na Zbojandu. Komín návratov je sic za námi, ale další nocleh v promocených spacáccích se nám nechce absolvovati a tak mizíme jak to de. Rychlá prohlídka cesty. Hmm, tady dolu do Rovienkový doliny, pak hore do sedla Závrat a pak zase dolu ku Zbojande.. No, veru nepekná vidina podvecera. Ješte že je jasno a vidíme a hlt domácí slivovice taky nakopne naše dnes již trochu zadrhávající kotle :)

Nad ocekávání brzo po dvou hodinách si tresem znovu pazourama na Zbojande a hurá na pivo! A deme rozebírat jak jsme se vyrovnali tem starým páprdum.. kuva, to byli chlapáci.. A jak ríkal Špicál Robinovi než jsme do toho šli: „muj táta to vylez pred triceti rokama s jedním dreveným cepínem, má z toho hezký fotky...“

vylezeno: Komín návratov - V-, M6, (WI5) 490 m

brunet + blondák – 1.3.2014TJ Český ráj
431 historických fotek


Historie
Ostatní
Přihlášení administrátora:
 Jméno:
 Heslo:
Fulltext vyhledávání v článcích:
 
Redukovaná mobilní verze
hruboskalsko.cz, 2004-2020
kontakt: Zdeněk Strnad
Jimmy