Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
-1
Lezecké podmínky:
V zimním období
Hruboskalsko pro
lezení uzavřeno!

Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Oddílové zájezdy
... zpět do přehledu článků
Portugalsko 2005 (Z.Folprechtová)
Serra dos Passos

Oblast se nachází v Portugalsku u mesta Mirandela, které je na spojnici mest Porto a Braganca. Je v ní zhruba 50 cest obtížnosti 4-8a, ale vetšina cest je do 7a.Prístup: Autem z Mirandely smerem Vila Real asi 10 km do vesnicky Passos. Odtud porád do kopce smerem ke kríži. Pešky trvá výstup dve hodiny.Ve vesnicce se nachází kavárna, kde vás zorientují a taky supermarketek, který funguje na zazvonení a má základní potraviny a domácí levné a moc dobré víno.

Voda se nachází asi hodinu cesty od skal u opušteného domu, který je videt ze silnice. V dome se dá spát. V nedeli mívají v oblasti cvicení hasici, kterí taky vozí pitnou vodu.

Cesty jsou sportovní, klasické nebo tak víceméne napul.
Materiál – kvarcit.
Oblast je na vrcholu kopce, kde dost fouká. Nejlehcí cesty pripomínají spíš kamenolom. Místo stojí zato predevším díky úžasnému výhledu. Dá se spát prímo u skal a clovek tam v podstate nikoho nepotká. Krome lezení se dají podnikat peší výlety, ale mapa neexistuje veškerá žádná.
My jsme se dopravili taxíkem z Mirandely, protože o víkendu nejezdí žádný autobus. Taxík stál 8 euro.V oblasti jsme strávili 4 dny, kdy témer porád pršelo. Muže se vám stát, že potkáte domorodce, kterí vám budou nutit alespon jídlo. V Portugalsku totiž není obvyklé, že by nekdo chodil do hor. Teda že by se nekdo pohyboval jinak než autem. Pokud máte ambice delat nové cesty, tak si dovezte asi vagón železa, protože tam je ješte nekolik masivu, kde se zatím vubec neleze.

Severní Portugalsko sleduje spíš klasickou anglickou školu. Pokud hledáte sportovní lezení, tak musíte na jih ke Coimbre a Lisabonu.


Oblast Escarpas do Corgo ve meste Vila Real, asi 70 km od Porta.
2x Picos de Europa.TJ Český ráj
431 historických fotek

Foto: Maják-Gotická hrana- B.Svatoš a K.Cerman 7.6.1959

Historie
Ostatní
Přihlášení administrátora:
 Jméno:
 Heslo:
Fulltext vyhledávání v článcích:
 
Redukovaná mobilní verze
hruboskalsko.cz, 2004-2019
kontakt: Zdeněk Strnad
Jimmy