Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
3
Lezecké podmínky:
Skály místy mokré,
lezení podmíněně povoleno!

Poznámka k aktuálním lezeckým podmínkám: !!! Zavírání Skaláku - ve skalách probíhá brigáda !!!
Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Cintorín

Galerie
Symbolický hrbitov horolezcu.
Podmínky pro umístení desky na symbolickém hrbitove.
Ovciarska lávka 1967
Peru - 1970
Rekonstrukce Cintorína, 2013 (video)

Peru - 1970


V roce 1968 zacal Bogan Nejedlo sprádat plány na expedici. Jejím cílem melo být vylezení Mount McKinley na Aljašce. V lednu 1969 se u nej, na chalupe v Rokytnici n./J., sešlo 5-ti clenné jádro výpravy. Byl urcen termín akce a oficiální název- "První ceská horolezecká expedice ALJAŠKA 1970".

Deset mesícu pred plánovaným odletem, v léte 1969, je naplnena polovina rozpoctu výpravy. Režim však po srpnu zacíná prituhovat a oficiální místa narizují zvolit si jiný cíl. V ríjnu 1969, kdy se v Praze koná kongres UIAA, prichází pozvání od delegace Peru, které clenové výpravy po pocátecním rozhorcení a pozdejší zralé úvaze prijímají.

Koncem února byla expedice zajištena po všech stránkách.Jádro expedice na soustredení ve Skaláku.


23. dubna 1970 konecne odlétá skupina ve složení:Ivan Bortel, Arnošt Cerník, Milan Cerný, Vilém Heckel, Jirí Jech, Valerián Karoušek, Jaroslav Krecbach, Miloš Matras, Ladislav Mejsnar, Milan Náhlovský, Bohumil Nejedlo, Zdenek Novotný, Jirí Rasl, Svatopluk Ulvr a Václav Urban. Za cíl expedice je vybrán prvovýstup jižní stenou Huandoy a výstup na Huascarán.Místem pro postavení základního tábora bylo vybráno místo mezi jezery Llanganuco.

18. kvetna, pri ceste do predsunutého tábora pod Huandoy, uklouzl Ivan Bortel pri prechodu potoka na kameni a zrítil se do tricetimetrové hloubky. Byl na míste mrtev. Všechny práce expedice byly prerušeny. Po rozloucení s kamarádem a vyrízení všech formalit, bylo rozhodnuto v expedici pokracovat.

31. kvetna 1970 celá skupina sbírala síly k výstupu v základním tábore. Odpoledne prišlo zemetresení, nejnicivejší v celé historii Peru. Utrhla se cást masivu Huascaránu a lavina, tímto odlomem zpusobená, smetla celé mesto Yungay a nekolik okolních obcí. Tragédie si vyžádala 75.000 obetí. Druhá, menší lavina se utrhla v severní stene masivu a zasypala celé údolí u jezer, vcetne základního tábora našich horolezcu.

Neprežil nikdo !

Ve Skaláku, na Sahare pod Durangem, se konala 11.cervence 1970 smutecní tryzna za kamarády.
Text a obrázky použity z knih "Cesta koncí pod Huascaránem" (Jan Suchl, 3. vydání, Severoceské nakladatelství- 1987) a "Huascarán, cesta koncí, cesta zacíná" (Lubomír Vejražka, Jirí Hladík, 1.vydání, nakladatelství BUK- 1995), které tragédii popisují.TJ Český ráj
431 historických fotek

Foto: Sarkofág-Bojsova cesta-VIIc,prvovýstup,7.6.1963 s P.Macnarem..

Historie
Ostatní
Přihlášení administrátora:
 Jméno:
 Heslo:
Fulltext vyhledávání v článcích:
 
Redukovaná mobilní verze
hruboskalsko.cz, 2004-2019
kontakt: Zdeněk Strnad
Jimmy