Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
3
Lezecké podmínky:
Skály místy mokré,
lezení podmíněně povoleno!

Poznámka k aktuálním lezeckým podmínkám: Po 12:00
Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Cintorín

Galerie
Symbolický hřbitov horolezců.
Podmínky pro umístění desky na symbolickém hřbitově.
Ovčiarska lávka 1967
Peru - 1970
Rekonstrukce Cintorína, 2013 (video)

Peru - 1970


V roce 1968 začal Bogan Nejedlo spřádat plány na expedici. Jejím cílem mělo být vylezení Mount McKinley na Aljašce. V lednu 1969 se u něj, na chalupě v Rokytnici n.J., sešlo 5-ti členné jádro výpravy. Byl určen termín akce a oficiální název- "První česká horolezecká expedice ALJAŠKA 1970".

Deset měsíců před plánovaným odletem, v létě 1969, je naplněna polovina rozpočtu výpravy. Režim však po srpnu začíná přituhovat a oficiální místa nařizují zvolit si jiný cíl. V říjnu 1969, kdy se v Praze koná kongres UIAA, přichází pozvání od delegace Peru, které členové výpravy po počátečním rozhořčení a pozdější zralé úvaze přijímají.

Koncem února byla expedice zajištěna po všech stránkách.Jádro expedice na soustředění ve Skaláku.


23. dubna 1970 konečně odlétá skupina ve složení:Ivan Bortel, Arnošt Černík, Milan Černý, Vilém Heckel, Jiří Jech, Valerián Karoušek, Jaroslav Krecbach, Miloš Matras, Ladislav Mejsnar, Milan Náhlovský, Bohumil Nejedlo, Zdeněk Novotný, Jiří Rasl, Svatopluk Ulvr a Václav Urban. Za cíl expedice je vybrán prvovýstup jižní stěnou Huandoy a výstup na Huascarán.Místem pro postavení základního tábora bylo vybráno místo mezi jezery Llanganuco.

18. května, při cestě do předsunutého tábora pod Huandoy, uklouzl Ivan Bortel při přechodu potoka na kameni a zřítil se do třicetimetrové hloubky. Byl na místě mrtev. Všechny práce expedice byly přerušeny. Po rozloučení s kamarádem a vyřízení všech formalit, bylo rozhodnuto v expedici pokračovat.

31. května 1970 celá skupina sbírala síly k výstupu v základním táboře. Odpoledne přišlo zemětřesení, nejničivější v celé historii Peru. Utrhla se část masivu Huascaránu a lavina, tímto odlomem způsobená, smetla celé město Yungay a několik okolních obcí. Tragédie si vyžádala 75.000 obětí. Druhá, menší lavina se utrhla v severní stěně masivu a zasypala celé údolí u jezer, včetně základního tábora našich horolezců.

Nepřežil nikdo !

Ve Skaláku, na Sahaře pod Durangem, se konala 11.července 1970 smuteční tryzna za kamarády.
Text a obrázky použity z knih "Cesta končí pod Huascaránem" (Jan Suchl, 3. vydání, Severočeské nakladatelství- 1987) a "Huascarán, cesta končí, cesta začíná" (Lubomír Vejražka, Jiří Hladík, 1.vydání, nakladatelství BUK- 1995), které tragédii popisují.
TJ Český ráj
431 historických fotek

Foto: Milan Meier, asi Jeptiška v Labáku, 60. léta 20. století. (dík komentárovi za opravu Skrín->Jeptiška).

Historie
Ostatní
Přihlášení administrátora:
 Jméno:
 Heslo:
Fulltext vyhledávání v článcích:
 
Redukovaná mobilní verze
hruboskalsko.cz, 2004-2020
kontakt: Zdeněk Strnad
Jimmy