Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
1
Lezecké podmínky:
Skály velmi mokré,
lezení zakázáno!

Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Cintorín

Galerie
Symbolický hrbitov horolezcu.
Podmínky pro umístení desky na symbolickém hrbitove.
Ovciarska lávka 1967
Peru - 1970
Rekonstrukce Cintorína, 2013 (video)

Peru - 1970


V roce 1968 zacal Bogan Nejedlo sprádat plány na expedici. Jejím cílem melo být vylezení Mount McKinley na Aljašce. V lednu 1969 se u nej, na chalupe v Rokytnici n./J., sešlo 5-ti clenné jádro výpravy. Byl urcen termín akce a oficiální název- "První ceská horolezecká expedice ALJAŠKA 1970".

Deset mesícu pred plánovaným odletem, v léte 1969, je naplnena polovina rozpoctu výpravy. Režim však po srpnu zacíná prituhovat a oficiální místa narizují zvolit si jiný cíl. V ríjnu 1969, kdy se v Praze koná kongres UIAA, prichází pozvání od delegace Peru, které clenové výpravy po pocátecním rozhorcení a pozdejší zralé úvaze prijímají.

Koncem února byla expedice zajištena po všech stránkách.



Jádro expedice na soustredení ve Skaláku.


23. dubna 1970 konecne odlétá skupina ve složení:Ivan Bortel, Arnošt Cerník, Milan Cerný, Vilém Heckel, Jirí Jech, Valerián Karoušek, Jaroslav Krecbach, Miloš Matras, Ladislav Mejsnar, Milan Náhlovský, Bohumil Nejedlo, Zdenek Novotný, Jirí Rasl, Svatopluk Ulvr a Václav Urban. Za cíl expedice je vybrán prvovýstup jižní stenou Huandoy a výstup na Huascarán.



Místem pro postavení základního tábora bylo vybráno místo mezi jezery Llanganuco.

18. kvetna, pri ceste do predsunutého tábora pod Huandoy, uklouzl Ivan Bortel pri prechodu potoka na kameni a zrítil se do tricetimetrové hloubky. Byl na míste mrtev. Všechny práce expedice byly prerušeny. Po rozloucení s kamarádem a vyrízení všech formalit, bylo rozhodnuto v expedici pokracovat.

31. kvetna 1970 celá skupina sbírala síly k výstupu v základním tábore. Odpoledne prišlo zemetresení, nejnicivejší v celé historii Peru. Utrhla se cást masivu Huascaránu a lavina, tímto odlomem zpusobená, smetla celé mesto Yungay a nekolik okolních obcí. Tragédie si vyžádala 75.000 obetí. Druhá, menší lavina se utrhla v severní stene masivu a zasypala celé údolí u jezer, vcetne základního tábora našich horolezcu.

Neprežil nikdo !

Ve Skaláku, na Sahare pod Durangem, se konala 11.cervence 1970 smutecní tryzna za kamarády.




Text a obrázky použity z knih "Cesta koncí pod Huascaránem" (Jan Suchl, 3. vydání, Severoceské nakladatelství- 1987) a "Huascarán, cesta koncí, cesta zacíná" (Lubomír Vejražka, Jirí Hladík, 1.vydání, nakladatelství BUK- 1995), které tragédii popisují.



TJ Český ráj
431 historických fotek

Foto: Ládík Meier v Teplicích (Sokolík, Jihozápadní spára VI), cervenec 1961.

Historie
Ostatní
Přihlášení administrátora:
 Jméno:
 Heslo:
Fulltext vyhledávání v článcích:
 
Redukovaná mobilní verze
hruboskalsko.cz, 2004-2019
kontakt: Zdeněk Strnad
Jimmy