Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
3
Lezecké podmínky:
Skály místy mokré,
lezení podmíněně povoleno!

Poznámka k aktuálním lezeckým podmínkám: !!! Zavírání Skaláku - ve skalách probíhá brigáda !!!
Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Cintorín

Galerie
Symbolický hrbitov horolezcu.
Podmínky pro umístení desky na symbolickém hrbitove.
Ovciarska lávka 1967
Peru - 1970
Rekonstrukce Cintorína, 2013 (video)

Symbolický hrbitov horolezcu.Symbolický hrbitov horolezcu (Cintorin), se nachází na nove vytycené, žlute znacené, turistické ceste mezi Láznemi Sedmihorky a Hrubou Skálou, bezprostredne pod Mariánskou vyhlídkou. Z obou stran je vzdálen asi 1km.

Myšlenku na jeho realizaci nosil sochar a autor mnoha smelých cest ve Skaláku, Valerián Rišík Karoušek, v hlave celá šedesátá léta. Než však stihl svou myšlenku uvést do reality, ukoncila jeho život, s mnoha jinými, lavina pod Huascaránem v Peru. Tato tragédie se poté paradoxne stala impulsem k realizaci symbolického hrbitova.Pro vybudování památníku byl tehdy vybrán zcela pustý, obtížne prístupný a náletovými drevinami zarostlý, skalní amfiteátr pod severovýchodní stenou Nekonecné veže. Návrh byl koncipován jako místo pro vzpomínku prátel a príbuzných a k uctení památky horolezcu, jimž mnohdy lavina a ledovcové trhliny ani nedoprály vlastní hrob. Zhotovením stavební dokumentace se ujali akademický sochar Jirí Seifert s ing. arch. Josefem Patrným. Svého úkolu se zhostili nadmíru dobre a dotáhli projekt památníku do podoby, témer shodnou s dnešní.

Snad jen kamenný stolec s otvorem pro louci, který mel navozovat podobu oltáre, byl z tzv. ideových duvodu pracovníkem ONV Liberec (zcela jiste nestranným), velmi durazne zamítnut. Symbolický hrbitov byl po obstarání veškeré dokumentace na jare roku 1971 zrealizován, aby mohl být následne otevren na 1. výrocí tragedie v Peru.Zpetne byla na Cintorin umístena jména lezcu, zahynulých od 2. svetové války, což predstavovalo jakousi startovní cáru. Na její zacátek byla umístena deska se jménem legendy a krále Skaláku Josky Smitky s bratry Chlumovými, jejichž život neukoncila nehoda ve skalách, ale gestapo.

Od zrízení Cintorina jsou na stenu Nekonecné instalována jména osob, zahynulých pri provozování naší drogy, horolezectví. V roce 1986 prošel památník rozsáhlou rekonstrukcí, pri které byly vyzlaceny desky i symbol puklého slunce a zbudován nový prístup po železném schodišti. Ten však musel být po té znovu zcela predilán, vzhledem k nesouhlasu Státních lesu.

Založením Telovýchovné jednoty Ceský Ráj prešla správa hrbitova v listopadu 1985 z CHS do její pusobnosti. Význam symboliky se postupne odpoutal od skalácké relikvie a stal se místem, kde spocívají jména lezcu z celé republiky. Touto dobou zde pospolu odpocívá 128 prátel se stejnou životní náplní a bohužel i osudem. Ani tento výcet však není konecný a definitivní.

Vzhledem ke stavu, kdy desky na stene utvorily jakýsi uzavrený obrazec a tento nelze donekonecna nafukovat, byla v zárí lonského roku svolána schuzka osob, v tomto regionu verejne cinných. Z té potom vzešla myšlenka na otevrení další cásti hrbitova na okrajovém masivu deset metru jihovýchodne (vlevo) od hrbitova stávajícího.

Na Štedrý den ráno zde pravidelni koná mši za zesnulé kamarády husitský knez p. Jaluška.
TJ Český ráj
431 historických fotek

Foto: Drací zub - Ceská hrana VIIb., Jaroslav Haleš, Miroslav "Miky" Flanderka, cca 1962 (foto B. Svatoš)

Historie
Ostatní
Přihlášení administrátora:
 Jméno:
 Heslo:
Fulltext vyhledávání v článcích:
 
Redukovaná mobilní verze
hruboskalsko.cz, 2004-2019
kontakt: Zdeněk Strnad
Jimmy