Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
3
Lezecké podmínky:
Skály místy mokré,
lezení podmíněně povoleno!

Poznámka k aktuálním lezeckým podmínkám: Po 12:00
Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Cintorín

Galerie
Symbolický hřbitov horolezců.
Podmínky pro umístění desky na symbolickém hřbitově.
Ovčiarska lávka 1967
Peru - 1970
Rekonstrukce Cintorína, 2013 (video)

Ovčiarska lávka 1967


V roce 1964 začal Luděk Smutný, spolu s kamarády z TJ Slavoj Turnov, plánovat zimní přechod masivu Mont Blanku se zakončením na XX. ZOH 68 v Grenoblu. Jak plány uzrávaly, byl vypracován výcvikový plán jehož součástí bylo i lezení ve Vysokých Tatrách.První velký putovní tábor oddílu ve Vysokých Tatrách, rok 1949.


Na přelomu ledna a února 1967 odjela do Tater, na Téryho chatu, skupina sedmi vysokohorských turistů a horolezců ve složení: Ing. Jan Jiránek, Ing. Bohuslav Korba, Ing. Jitka Korbová, Josef Mertlík, Ing. Bořivoj Slavík, Prof. Luděk Smutný a Prof. Karel Zakouřil.

Na první den pobytu, 30. leden 1967, byl naplánován snadný výstup (letní klas. I) do sedla Ovčiarske lávky.

Ráno vyrazili na lyžích, kolem desáté míjí plesa. V půl jedenácté mění lyže za mačky. Lezou v jednom družstvu, mezi prvním a posledním není víc než padesát metrů. Zdolali už sněhová pole v místech, kde se ukrýval druhý skalní práh. Na vrchol moc nechybí. Ručička se blíží k dvanáctce.Místo neštěstí. Z ovčiarské lávky ve výšce 2450m se odtrhla lavina a pohnula i dalšími vrstvami sněhu ve výšce 2350m a 2200m. Maximální rozměry laviny byly 550 x 50 x 2,5 m.

Sníh nevydržel tíhu vlastní hmoty a navíc váhu - nepatrnou k váze sněhu, ale přece jen váhu - sedmi nic netušících lidí. Obrovská sněhová pokrývka je neudržitelnou silou, podpořenou strmým svahem u vrcholu, uvedena do pohybu a s hrozným rachotem se řítí se všemi sedmi dolů... ...nepřežil nikdo !Původní desky se jmény našich členů na Cintorinu u Popradského plesa. Dnes jsou zasypány sutí z Ostervy a je k nim znemožněn přístup.

Text a obrázky použity z knihy "Lavinou nekončí" (PaedDr. Zdeněk Šmíd, 1. vydání, 1993), která tragédii a společné akce aktérů popisuje.
TJ Český ráj
431 historických fotek


Historie
Ostatní
Přihlášení administrátora:
 Jméno:
 Heslo:
Fulltext vyhledávání v článcích:
 
Redukovaná mobilní verze
hruboskalsko.cz, 2004-2020
kontakt: Zdeněk Strnad
Jimmy