Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
3
Lezecké podmínky:
Skály místy mokré,
lezení podmíněně povoleno!

Poznámka k aktuálním lezeckým podmínkám: !!! Zavírání Skaláku - ve skalách probíhá brigáda !!!
Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Cintorín

Galerie
Symbolický hrbitov horolezcu.
Podmínky pro umístení desky na symbolickém hrbitove.
Ovciarska lávka 1967
Peru - 1970
Rekonstrukce Cintorína, 2013 (video)

Ovciarska lávka 1967


V roce 1964 zacal Ludek Smutný, spolu s kamarády z TJ Slavoj Turnov, plánovat zimní prechod masivu Mont Blanku se zakoncením na XX. ZOH 68 v Grenoblu. Jak plány uzrávaly, byl vypracován výcvikový plán jehož soucástí bylo i lezení ve Vysokých Tatrách.První velký putovní tábor oddílu ve Vysokých Tatrách, rok 1949.


Na prelomu ledna a února 1967 odjela do Tater, na Teryho chatu, skupina sedmi vysokohorských turistu a horolezcu ve složení: Ing. Jan Jiránek, Ing. Bohusla Korba, Ing. Jitka Korbová, Josef Mertlík, Ing. Borivoj Slavík, Prof. Ludek Smutný a Prof. Karel Zakouril.

Na první den pobytu, 30. leden 1967, byl naplánován snadný výstup (letní klas. I) do sedla Ovciarske lávky.

Ráno vyrazili na lyžích, kolem desáté míjí plesa. V pul jedenácté mení lyže za macky. Lezou v jednom družstvu, mezi prvním a posledním není víc než padesát metru. Zdolali už snehová pole v místech, kde se ukrýval druhý skalní práh. Na vrchol moc nechybí. Rucicka se blíží k dvanáctce.


Místo neštestí. Z ovciarské lávky ve výšce 2450m se odtrhla lavina a pohnula i dalšími vrstvami snehu ve výšce 2350m a 2200m. Maximální rozmery laviny byly 550 x 50 x 2,5 m.


Sníh nevydržel tíhu vlastní hmoty a navíc váhu - nepatrnou k váze snehu, ale prece jen váhu - sedmi nic netušících lidí. Obrovská snehová pokrývka je neudržitelnou silou, podporenou strmým svahem u vrcholu, uvedena do pohybu a s hrozným rachotem se rítí se všemi sedmi dolu...
...neprežil nikdo !Puvodní desky se jmény našich clenu na Cintorinu u Popradského plesa. Dnes jsou zasypány sutí z Ostervy a je k nim znemožnen prístup.

Text a obrázky použity z knihy "Lavinou nekoncí" (PaedDr. Zdenek Šmíd, 1. vydání, 1993), která tragédii a spolecné akce aktéru popisuje.TJ Český ráj
431 historických fotek


Historie
Ostatní
Přihlášení administrátora:
 Jméno:
 Heslo:
Fulltext vyhledávání v článcích:
 
Redukovaná mobilní verze
hruboskalsko.cz, 2004-2019
kontakt: Zdeněk Strnad
Jimmy