Chovejme se tak, aby skály zůstaly v dobrém stavu i pro další generace!
2
Lezecké podmínky:
Skály mokré,
lezení zakázáno!

Skály
Co je potřeba vědět a znát,
když jedu lézt na
Hruboskalsko?
Faksimile historických vrcholových knih
Vítáme vás v kolekci faksimilí často naprosto unikátních vrcholových knih z pískovcových věží Hruboskalska.

Tradici zakládání a umísťování knih na vrcholy skal Hruboskalska zavedli první saští lezečtí průkopníci již na počátku minulého století a i pro dnešní lezce je zápis do vrcholové knihy něco jako svátost oltářní.

Těch úplně prvních knih se však do dnešních dnů zachovalo jen velmi málo, v této kolekci je nejstarší vrcholovka z Baby ve Skalanech z roku 1929.

Převážná většina původních knih zetlela přímo na vrcholech skal, menší část jich pak skončila po šuplících, půdách a garážích lezců předešlých generací, kteří knihu vyměnili za novou a tu původní "si nechali na památku".

V posledních letech si někteří saští lezci průkopnické zásluhy svých dědů vykládají až příliš široce a v Oblasti se má za to, že mnoho vrcholovek bylo odvezeno do Saska a nezbývá než doufat, že se časem objeví alespoň jejich faksimile.

V rámci TJ Český Ráj a OVK Hruboskalsko, kteří skály v Oblasti již po několik lezeckých generací spravují, mají největší zásluhu na vedení archivu vrcholových knih Tomáš Flanderka a Zdeněk Konrád, který také zorganizoval profesionální digitalizaci nejcennějších položek archívu.

TJ Český ráj
433 historických fotek

Foto: Kapelník-Jeschkeho cesta B.Svatoš, J.Šimon, I.Gálfy 29.5.1955

Historie
Ostatní
Přihlášení administrátora:
 Jméno:
 Heslo:
Fulltext vyhledávání v článcích:
 
Redukovaná mobilní verze
hruboskalsko.cz, 2004-2021
kontakt: Zdeněk Strnad
Jimmy